banner200
banner222
11 Ekim 2016 Salı 11:00
Aileler savcılığa başvurdu: Çocuklarımız IŞİD'e katıldı
banner188
banner213
banner230

 

Ailelerin iddiasına göre; 29 Eylül akşamı aynı apartmanda yaşayan amca çocukları olan Fırat S. ve Yusuf S. ailelerine 'Uludağ'a tatile gidiyoruz' diyerek evden ayrıldı. 18 yaşında olan Fırat ile 14 yaşındaki Yusuf ilk 3 gün içinde ailelerini arayarak iletişim kurdu.    Üçüncü günün sonunda Fırat S.'nin babası Görgün S. oğlunun eski iş yerine giderek arkadaşları ile görüştü ve oğlunun Uludağ'a gitmediğini öğrendi. Oğlunun mahalledeki arkadaşları ile de görüşen baba, oğlunun son zamanlarda sarıklı ve cübbeli kişilerle görüştüğünü, tanımadığı bir adamın arabasına bindiğini duyunca da soluğu savcılıkta aldı.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI
2 ailenin suç duyurusu üzerine Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu soruşturma başlattı. Konuya ilişkin savcılıkta avukatıyla birlikte ifade veren Fırat S.'nin babası Görgün S., "Çocuklarımın terör örgütüne katılmak için kandırıldığını düşünüyorum. Çocuğumun ve yeğenimin bulunması yönünde talebim vardır. Gittikten sonra oğlum Fırat beni aradı. Yusuf'la beraber iyi olduklarını, bir iki gün içinde geleceklerini söylediler. Ancak daha sonra telefonlarına ulaşamadım. Yeğenim Yusuf'un facebook hesabında IŞİD sempatizanı kişilerle arkadaş olduğu ve fotoğraflar paylaştığını tespit ettim. Çocuğumu ve yeğenimin bulunmasını, onları alıkoyan şahısların tespit edilerek cezalandırılmasını istiyorum" dedi.   Ailenin avukatı ise çocukların yurt dışına çıkarılma ihtimali bulunduğundan gerekli tedbirlerin alınmasını ve telefonlarından teknik takip yapılmasını talep etti.

"HAYATLARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ"
Baba Görgün S. "Ayın 29'undan beri yoklar. Tatile gidiyoruz diye evden çıktılar. İlk 3 gün haber alıyorduk, telefonlaşıyorduk. 3 günden sonra haber alamadık. Telefonlarını kapattılar. Endişelendik. 3 gün önce de annelerini aradılar. Anneleri ile konuşmuşlar. İyiyiz, geliyoruz, dönüyoruz. Bizi aramayın, endişe etmeyin.... Hala gelmediler. Biz facebook hesaplarına baktık, IŞİD sempatizanlarıymış. Arkadaşlarına, çevrelerine sorduk. Arkadaşları da doğruladı bunu. Hayatlarından endişe ediyoruz. Evde rahat edemiyoruz. Perişan olduk. Savcılığa ve gereken her yere müracaat ettik" dedi.  

"ÇOCUKLARIMIZ ÖRGÜTLERİN ELİNE GEÇMESİN"
Fırat'ın annesi Gülhan S. ise, "Geçen sene de 2 gün tatile gitti. 'Anne patronumuz bizi tatile götürüyor' dedi. Çantasını hazırladı, gönderdik. 2 gün sonra onu aradım, konuştum. 'Gidiyoruz, yoldayız' dedi. Ondan sonra telefonları kapalı. Biz yardım istiyoruz. Perişanız. Çok mağduruz. Çok kötü durumdayız. Endişe ediyoruz. Çocuklarımız örgütlerin eline geçmesin. Bir an önce evlerine kavuşsunlar" diye konuştu.

"TATİLE GİDECEĞİM DEDİ, BİR DAHA GELMEDİ"
Yusuf S.'nin annesi Meryem S. de, " 'Ben tatile gideceğim' dedi. Ondan sonra gitti bir daha gelmedi. Telefonları kapalı. Gittikten 1-2 saat sonra telefonları kapalıydı. Ulaşamadık hiçbir şekilde. Facebook'ta onları görünce korktum. Perişanız. Kaçırdıklarından korkuyorum" dedi. Çocuğunda son dönemde değişiklikler olduğunu belirten anne, "Telefonun başından kalkmıyordu. Amcasının oğlundan ayrılmıyordu. Köşe bucaklarda buluşuyorlardı. Belki özel bir şeyleri vardır diye üzerine gitmedim" diye konuştu. Perişan olduklarını söyleyen anne, "Gerçekten yatamıyoruz, kalkamıyoruz. Ne yaptığımızı bilemiyoruz" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.  Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 11.10.2016 11:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol