banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Nisan 2016 Perşembe 16:39
Ağbaba: Diyarbakır'da halk HDP ile AKP arasında sıkışmışCHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Gülay Yedekçi, Didem Engin, Diyarbakır'ın PKK'ya operasyonların tamamlandığı ve 'acele kamulaştırma' kararı alınan Sur İlçesi ile ilgili inceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere kente geldi.

CHP heyeti Vali Hüseyin Aksoy ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı ziyaret edip bir süre görüştükten sonra Sur İlçesi'ndeki tarihi Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu bölgeye giderek, Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürüldüğü yere karanfiller bıraktı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, burada yaptığı açıklamada, "Belki bizim tarihimizin önemli siyasi cinayetlerinin işlendiği bir yerdeyiz. Diyarbakır'ın baro başkanının öldürüldüğü yerdeyiz. Maalesef aylar geçmesine rağmen hala Tahir Elçi'nin durumuyla ilgili bir ilerleme kaydedilmedi. Mutlaka geçmiş siyasi cinayetlerdeki gibi değil. Mutlaka bu cinayetin arkasında güçler, cinayeti işleyenler bulunmalıdır. Derhal yargının önüne çıkarılmalıdır. Maalesef 2016 Türkiye'sinde bir baro başkanının basın açıklaması yaparken öldürülmesi bizim açımızdan, Türkiye ve demokrasi açısından büyük eksikliktir ve utanç verici bir durumdur. Biz burada Tahir Elçi'yi anıyoruz. Umarım en kısa sürede failleri ortaya çıkar. Cumhuriyet Halk Partisi olarakta biz bu cinayetin aydınlatılması için takip etmeyi sürdüreceğiz" dedi.Daha sonra Sur'daki vatandaşlarla sohbet eden Ağbaba'nın yanına gelenler, evlerine dönmek istediklerini bu konuda CHP'nin yardımcı olmasını istedi. Parti binasına geçen Ağbaba, düzenlediği basın toplantısında, Diyarbakır'da bulunmalarının iki sebebi olduğunu belirterek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla milletvekili olmayan illerde, milletvekilleri görevlendirildiğini söyledi.

Ağbaba, şöyle devema etti:

"Bundan sonra Diyarbakır'dan sorumlu milletvekilimiz Ankara milletvekilimiz Dr. Murat Emir, parti meclis üyemiz de var. Ben de sorumluyum, bundan sonra Diyarbakır'ın sorunlarıyla daha çok ilgilenip meclis gündemine taşımaya çalışacağız. Son dönmelerde alınan acele kamulaştırmayla ilgili genel başkanımızın talimatıyla bir heyet oluşturuldu. Bugün bunlarla ilgili temaslarda bulunduk, bir araştırma yapıyoruz şu anda. Bizim ve vatandaşlar açısından acele kamulaştırma kararı biraz kuşkuyla karşılanıyor. AKP'nin bu konuda sabıkalı olduğunu düşünürsek, kamulaştırma konusunda, hem bölge halkının, hem de insanların bundan kuşku duymasından daha doğal bir şey olmadığını görüyoruz. İstanbul, Ankara'daki yurdun çeşitli yerlerine bakınca bunun örneklerini görebiliyoruz. Genellikle kentsel dönüşüm yerine bir kentsel talan yaptığını biliyoruz. Öncelikle yaptığımız görüşmelerde bir tedirginlik söz konusu, Sur'un sır olmasından korkuyor insanlar, yani Sur tamamen yok edilmeye çalışıldığını ifade ediyorlar. Mutlaka bu konuda dinamiklerinin görüşlerinin alınması gerektiği ifade ediliyor" dedi.

Sur İlçesindeki birçok esnaf ve vatandaşın mağdur olduğunu belirten Ağbaba, "Bizim burada gördüğümüz HDP ve AKP arasına sıkışmış, bu konuda rahatsızlık duyan bir halkın olduğunu görüyoruz. Diyarbakır'da Cumhuriyet Halk Partisi aldığı oyun tam aksine bir umut olduğunu görüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi'nden insanların beklentisinin yüksek olduğunu görüyoruz ve bu konuda mutlaka ağırlığının koyulması gerektiği ifade ediliyor. Maalesef Diyarbakır ve bölgede umut tükenmeye doğru gidiyor. Bu umudun tekrar canlanabilmesi için ve Diyarbakır'ın eski günlerine dönmesi için herkesin üzerine büyük görevler düşüyor. Cumhuriyet Halk Partisi diğer siyasi partilerden farklı olarak kullanmış olduğu dille ve getirmiş olduğu çözüm önerileriyle bu bölgenin eski günlere dönmesi gerektiğini düşünüyor ve inisiyatif almaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bundan sonra daha sık bölgeyi ziyaret ederek raporlarımızı hazırlayacağız."

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 14.04.2016 16:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177