banner200
banner235
banner225
05 Şubat 2016 Cuma 17:00
Adnan Kahveci, ölümünün 23. yılında anıldı
banner188
banner213
banner230

Geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski bakanlardan Adnan Kahveci'nin Yakacıkta'ki mezarının başında 23. ölüm yıldönümü nedeniyle anma törendi düzenlendi. Kur'an-ı Kerim okunarak başlayan anmaya Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, eski milletvekili İsmail Sancak, İstanbul Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Karamehmetoğlu ve vatandaşlar katıldı. Törene Adnan Kahveci'nin oğullarından katılan olmadı.

Anmada Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, farklı görüşte insanların törende bir araya geldiğini belirterek şunları söyledi: “Bizleri bir araya getiren Adnan Kahveci'nin dürüst, kul hakkı yemeyen, çalışkan, kimliği ve kişiliği, yani politikacı yapısı. Sevgili milletvekili İsmail Sancak beyin söylediği, o dönem mecliste iki tane çalışkan milletvekili vardı diyor. Birisi merhum Adnan Kahveci, diğeri de geçen hafta pazar günü buradan yolladığımız Kamer Genç. Toplumun mihenk taşları vardır, onlar o toplumu yönlendiren taşlardır. Kahveci dürüst çalışkan kişiliği ile maliye bakanı olarak evinin bile olmaması ile bizlere, topluma bir mesaj vermiştir. Kamer Genç ölürken, 'beni Türk Bayrağı'na sarın ve Tunceli'ye gömün' diyerek önemli bir mesaj daha vermiştir. Mazide muktedir iken bütün gücü ile çalışmış olanlara minnet duygusu duymayan milletin ayakta kalma şansı yoktur. Bu sözü Gazi Mustafa Kemal Atatürk söylemiştir. Bunlar mazide, varlığında bütün gücü ile çalışan insanlar, bu toplum için çalışanlar, bu ülke için çalışanlar, bu ülkenin birliği ve bütünlüğü için çalışan insanlara Allah rahmet eylesin.”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Kahveci'nin 23 yıldan bu yana her yıl mezarı başında anıldığını belirterek şöyle konuştu: “23 yıldan bu yana bu ilgi ve bu alaka. Hayatta hiçbirşey tesadüf değildir. Özellikle bu ilgi ve alaka aslında bu millete hizmet etmek için safiyane duygularla, sırf Allah rızası için, halka hizmeti hakka hizmet olarak gören bir anlayış için aslında ne kadar güzel bir zenginlik olduğunu bugün burada bu soğuk havada sizin ilgi ve alakanızla görmüş oluyoruz. 'İyi insandı' demek var, 'iyi insandı' demek var, çok fark var. İşte gerçekten bir iz bırakmak, bir eser bırakmak, bir felsefe bırakmak, o iyi insandı, o iyi devlet adamıydı, iyi millet hizmetkarıydı dedirtmek kolay iş değil. Merhum bakanımız Kahveci kısacık bir siyasi ömrü, aslında bu ülkeye yapacak çok daha hizmetleri, işleri varken takdiri ilahi onu aramızdan erken aldı gitti. Ama şu bir gerçek ki, bu millet hamiyetperver, kadirşinas, kadir kıymet bilen bir millet. 23 yıl geçmesine rağmen hiçbir zaman o yaptıklarını, yaptığı işleri, eserleri, o dürüstlüğünü, o millet ve memleket sevdalısı olan anlaşını hiçbir zaman unutmayacaktır.”

Anma yapılan konuşmalar ve duaların ardından sona erdi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 05.02.2016 17:00
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol