banner200
banner222
24 Mayıs 2016 Salı 18:20
Adli Tıp Raporu: Sanıklar kusursuz, Mehmet Ayvalıtaş kendi ölümünde asli kusurlu
banner188
banner213
banner230

İki sayfalık Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi raporunda, olay günü olan 2 Haziran 2013 tarihinde, Mehmet Ayvalıtaş ile mağdur Seyit Kartal'ın da aralarında olduğu bir grubun Gezi Parkı protestosu kapsamında O-1 Güney TEM Otoyolu, 6 No'lu üst geçit civarında yayalara kapalı olan ve bariyerlerle çevrili yolu trafiğe kapatmak istedikleri belirtildi. Grubun yola çıkarak 'Dur' işareti yaptığı, sanıklardan Mehmet Görkem Demirbaş'ın ani fren neticesinde önünde seyir halinde bulunan Cengiz Aktaş yönetimindeki otomobile çarptığı ifade edilen raporda, çarpışmanın etkisi ile araçların da yol üstünde yaya olarak bulunan Ayvalıtaş ve Kartal'a çarptığı kaydedildi.

"CAN GÜVENLİKLERİNİ TEHLİKEYE DÜŞÜRDÜLER"

4 uzman tarafından hazırlanan raporda, "Ayvalıtaş ve Kartal, yaya girişlerinin mevcut fiziki engellerle yasaklanmış otoyola girip vasıtaların çarpmasına maruz kalarak kendi can güvenliklerini tehlikeye düşürmüşlerdir. Dikkatsiz, özensiz ve nizamlara aykırı hareket etmiş olup kendi ölüm ve yaralanma olayında asli ve tam kusurludurlar" denildi.

"KUSURLARI YOKTUR"

Raporda, sanık sürücüler Demirbaş ve Aktaş'ın ise yaya girişine yasaklanmış ve bariyerlerle çevrili otoyolda araçlarıyla seyretmekteyken ani bir şekilde ve tehlike oluşturur tarzda yola giriş yapan yayalara çarpması nedeniyle olaya karıştıkları belirtilerek, "Olayın şekli, mahal şartları ve yolun özelliği dikkate alındığında, hatalı tutum ve davranışları bulunmadığından sonuçta atfı kabil kusurları yoktur" cümlelerine yer verildi.

"AYVALITAŞ TAM KUSURLU" RAPORU

Raporun sonuç bölümünde ise olayda sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aktaş'ın "kusursuz" oldukları, yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş ile olayda yaralanan Seyit Kartal'ın ölüm ve yaralama olayında asli ve tam kusurlu oldukları bildirildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 24.05.2016 18:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol