banner200
banner222
08 Mart 2016 Salı 10:20
Adil Zozani: Erdoğan Anayasa'daki yetkilerini kullanıyor
banner188
banner213
banner230

7 Haziran öncesi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın sloganlaşan "Seni başkan yaptırmayacağız" söyleminin Kürtlerde karşılığı olmadığını kaydeden Zozani, “Gezi'den itibaren Kürtler sistemin sopası durumuna getirilmek istendi. Böyle yapıldığı için sonuç alıcı olmadı” dedi.

Eski HDP Milletvekili Adil Zozani, parti yönetimiyle ters düştüğü Başkanlık sistemi konusundaki görüşlerini “Model Ülke, Sistem Tartışmalarında Başkanlık” adıyla kitaplaştırdı. Başkanlık sistemi üzerine tarihi bir değerlendirme yapan ve farklı modelleri karşılaştıran Zozani, kitabında kendi görüşlerini de sıraladı.

Kitabı hakkında konuştuğumuz Zozani, Türkiye’de son 25 yıldır sistem tartışması yaşandığını ancak bunun kişilere indirgendiğini ifade etti. AKP’nin de mevcut durumda bir sistem tartışması yapmadığına işaret eden Zozani, şunları dile getirdi:

“Bugünkü kaos, yetki meşruiyeti tartışmaları olmadan önce, cumhurbaşkanlığı seçiminden önce, ‘Bu anayasayla cumhurbaşkanını halk tarafından seçtirdiğiniz andan itibaren bu ülkede çifte bir meşruiyet doğar, bir gövdeye iki tane baş olur ve bu kaosa sebebiyet verir’ görüşünü söyledim. Ben şu kanaatte değilim sanki anayasamızda hiç problem yoktu, Erdoğan seçildikten sonra problem oluşmaya başladı. 177 maddelik anayasanın 136 maddesinde bugüne kadar değişiklik yapılmış, ama hiçkimsenin aklına anayasanın 104. maddesindeki yetkiler gelmemiş. Samimi olsaydınız biriniz gündemleştirirdiniz. Bütün bu değişiklikler içerisinde anayasanın başlangıç metni de dahil iki defa revize edilmiş, ama cumhurbaşkanı ve yürütmenin yetkilerine kimse dokunmamış. Mantık şu: Çok yetki olsun ama az yetki kullanılsın. Biri bu yetkileri kullandığı zaman sen niye kullanıyorsun diyemezsin. Vaktinde Özal bakanlar kuruluna başkanlık etti. Şimdi Erdoğan daha sıklıkla yapıyor, daha aleni o yetkileri kullanıyor. Bu yetkileri kullandı diye Erdoğan'a anayasayı ihlal ediyor eleştirisi yaptığınız anda kendinizle çelişir duruma düşersiniz. Erdoğan anayasada tarif edilen yetkileri kullanıyor. Ne bir eksik, ne bir fazla. Tarafsızlık ilkelerine aykırı davranışları ifade ediyor, ama zaten gelirken de bunu yapacağım dedi.”

‘Parlamenter sistem bir dayatmadır’

Denetlenen ve hesap sorabilen bir mekanizmanın kurulması için sistemin değişmesi gerektiğini ifade Zozani, bu sistemde iktidara kim gelirse gelsin aynı sıkıntıların yaşanacağını ifade etti. Tarihsel öze ve kültürel dokuya uymayan bir sistemin topluma dayatıldığını kaydeden Zozani, “Parlamenter sistem Türkiye’ye bir dayatmadır. 90 yıllık uygulamada bizim toplumumuzun bu dayatmayı kabul etmediğini görüyor olmamız gerekir. Tarihin hiçbir aşamasında Anadolu Mezopotamya geleneğinde üniter, merkeziyetçi yapılar varlığını sürdürememişlerdir. Çünkü bizim toplumsal dinamiğimizde yerelin inisiyatif kullanma geleneği vardır” dedi.

‘Seni başkan yaptırmayacağız sözünün Kürtler’de karşılığı yok’

Erdoğan’ın çok şanslı bir siyasetçi olduğunu, kendisini öven de yerenin de gündem olduğunu söyleyen Zozani, AKP’nin önerdiği şeklindeki başkanlık modelinin Suriye ve Irak’taki rejimi örneklemek olduğunu ifade etti. HDP’nin “Seni başkan yaptırmayacağız” söylemini eleştiren Zozani, “Kürtler’in sorunu kişilerle değildir. Kürt sorununun çözümü kimin başkan olup olmayacağı üzerinden değildir. Kürt sorununun çözümü ideolojik bir bakış açısıyla çözüme kavuşturulamaz. Kürt sorunun çözümünün muhatabı Kürtler açısından devlettir. Türkiye’de ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ sözünün Kürtler nezdinde bir karşılığının olmadığını düşünüyorum. Gezi’den itibaren Kürtler sistemin sopası durumuna getirilmek istendi. Böyle yapıldığı için sonuç alıcı olmadı” diye konuştu. HDP içinde kendisiyle ilgili gündeme gelen tartışmalara değinen Zozani, “Zaman bize, HDP’yi esas tarif eden görüşün mevcut görüş olmadığını gösterecek. Ucuz siyaset polemikleriyle kahramanlık hikayesinin hiçbir zaman yazılamayacağını da göreceğiz. Söyleyebileceğimiz çok şey vardır, söylemememizin bir tek nedeni vardır: Derdimiz biz değil, halktır. Son 6 ay içerisinde binin üzerinde gencimiz yaşamını yitirdi. Aileler söndü, şehirler yıkılıyor. Kişisel polemikler benim işim değildir” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.03.2016 10:20
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol