banner200
banner222
30 Ağustos 2016 Salı 16:20
Adalet Bakanı Bozdağ: Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu adli yıl açılışına katılmalıdır
banner188
banner213
banner230

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 1 Eylül'deki Adli Yıl açılış törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun katılmama kararına sosyal medya hesabı Twitter'dan tepki gösterdi.

Bozdağ, "Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını, şekilde, ideolojimize uygunlukta, adli yıl açılışı yapılacak yerde aramak, ilkelliğe teslim olmaktır; işin özünü ve önemini kavramamaktır; ideolojiye ve mahalle baskısına teslim olmaktır. Kılıçdaroğlu ve Feyzioğlu, bu şekilciliğe ve ideolojik mahalle baskısına rağmen adli yıl açılışına katılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Bozdağ'ın paylaşımları şöyle:

01 Eylül 2016'da başlayacak yeni adli yıl; hakim, savcı, avukat, yardımcı adli personel ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Yeni adli yılda görev yapacak hakim, savcı ve avukatlar ile diğer adli personele görevlerinde başarılar diliyorum.

Bu seneki adli yıl açılışı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde adli yıl açılışının yapılmasının yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını zedeleyeceği gerekçesiyle adli yıl açılışına katılmama kararı aldı.

Yargı bağımsızlığı/tarafsızlığını toplantı yerinde, şekilde veya ideolojilerine uygunlukta arayanlar, işin özünü ve önemini anlamayanlardır. Adli yıl açılışı kamuya veya özel sektöre ait salonlarda yapılırsa, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenmez; ama adli yıl açılışı sahibi devlet ve millet olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılırsa yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı zedelenir, demek; yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını ideolojiye ve şekilciliğe kurban etmektir.

Yargı bağımsızlığı/tarafsızlığı;toplantı mekanları, şekilcilik ve ideolojilerle değil hukuka uygun verilecek adil kararlarla tesis edilir.

"FEYZİOĞLU VE KILIÇDAROĞLU ADLİ YIL AÇILIŞINA KATILMALIDIR"

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını, şekilde, ideolojimize uygunlukta, adli yıl açılışı yapılacak yerde aramak, ilkelliğe teslim olmaktır; işin özünü ve önemini kavramamaktır; ideolojiye ve mahalle baskısına teslim olmaktır. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, bu şekilciliğe ve ideolojik mahalle baskısına rağmen adli yıl açılışına katılmalıdır.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 30.08.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol