banner200
banner222
14 Temmuz 2016 Perşembe 02:40
Açlık grevindeki mahkûma cezaevinde işkence
banner188
banner213
banner230

 Cezaevinde 22 yılını dolduran Ali Şimşek, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde yatarken talebi olmadığı halde Bandırma Cezaevi’ne nakledildi. Bandırma Cezaevi’nde çıplak aramaya direndiği için gardiyanlarca darp edilen şimsek, iradesi dışındaki sürgünü protesto ederek kendi arkadaşlarının olduğu bir cezaevine sevk edilene kadar 16 Mayıs gününden itibaren süresiz açlık grevine başladı. Bu süreç zarfında ablaHatice Kara, kardeşinin yaşamından endişe duyduğunu belirterek 7 Haziran’da Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.

Açlık grevi devam ederken Tekirdağ T Tipine sevk edildi. T Tipine sevkinde yine gardiyanların şiddetine ve işkencesine maruz kaldığı ileri sürülen Şimşek’in ablası, kardeşinin üstü başı yırtılarak feci şekilde dövüldüğünü, öldü diye bırakıldığını anlattığını aktardı. Dayaktan sonra hücrede tutulan ve açlık grevinde olduğu halde şekerli su dahi verilmeyen Şimşek, açlık grevinin 34. gününde yaşamış olduğu bu işkencenin ardından 12 gün sonra tekrar Tekirdağ F 2’ye getirildi ve aynı akşam yine gardiyan işkencesine maruz kaldı.

Manzara korkunçtu

Tekirdağ’da bir mahkûm yakının ailesine haber vermesi üzerine ablası Hatice Kara kardeşini ziyarete gitti. Hatice Kara, burada gördüklerini savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde şöyle anlattı:

“7 Temmuz günü Tekirdağ F 2’ye bayram açık görüşüne gittiğimizde karşılaştığımız manzara korkunçtu. Kardeşim 40 kiloya kadar düşmüş ve vücut fonksiyonları iyice zayıflamıştı. Elleri, kolları, vücudu çürük içindeydi. Sorduğumuzda söyleyebildi. Bandırmadan Tekirdağ T Tipi’ne getirildiğinde 4-5 gardiyanın saldırısına uğramış. Üzerindeki atleti, gömleği ve iç çamaşırına varana kadar yırtılıp böbrekleri ve kaburgalarına vurulmak suretiyle küfür edilerek 53 yaşındaki bu insanın onurunu kırmaya çalışarak yerde tekmelemişler. Açlık grevindeki bir insana işkence yapılmıştır. Tekirdağ F 2’ye sevki çıktığında da 4-5 gardiyan kardeşime işkenceyi tekrarlıyorlar ve yere yatırıp tekmeleyerek ezip döküyorlar.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.07.2016 02:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol