banner200
banner222
09 Şubat 2016 Salı 07:00
Açlık grevindeki Filistinli gazeteci İsrail'in teklifini reddetti
banner188
banner213
banner230

İsrail güvenlik güçlerinin 21 Kasım 2014’te evinde gözaltına aldığı ve hukuksuz hapis cezasını protesto amacıyla yaklaşık 80 gündür açlık grevinde olan Filistinli gazeteci Muhammed el-Keyk, İsrail’in şartlı tahliye teklifini reddetti. İsrail, Keyk’in açlık grevini sonlandırması karşılığında gazeteciyi 1 Mayıs’ta serbest bırakmayı teklif etmişti.

Radikal'in haberine göre, Filistin Esir İşleri’nden yapılan açıklamada, “Keyk’in konumu açık ve idari tutukluluğunu derhal sona erdirecek herhangi bir teklifi reddedecek. Bunun yanı sıra, Filistin hastanelerinde tedavi görme konusunda kararlı” denildi. Keyk’in sağlık durumunun gün geçtikçe kötüleştiği ve konuşma yetisini kaybettiği biliniyor. Keyk, “özgürlük veya şehadete” kadar grevini sürdüreceğini vurguluyor.

Suudi Arabistan merkezli medya kuruluşu Almajd TV için çalışan 33 yaşındaki Filistinli gazeteci Muhammed el-Keyk, Ramallah’taki evinde gözaltına alınıp hapse girdikten sonra 24 Kasım'a açlık grevine başladı.
İsrail'de 'idari tutukluluk' adlı uygulama kapsamında Filistinli tutuklular, haklarında hiçbir suçlamada bulunulmaksızın duruşmaya çıkarmadan hapse atılabiliyor. Tutukluluk hali her 6 ayda bir yenilenebiliyor.


Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 07:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol