banner200
banner222
14 Temmuz 2016 Perşembe 02:40
Acilde ‘görücü’ isyanı
banner188
banner213
banner230

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Hastaneler o kadar şirin hale geldi ki kız bakmaya acil servise gidiliyor” sözleri, tartışma yarattı. Meslek örgütleri ve hekimlere görüşlerini sorduk.

Organizasyon sorunu var’

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Selçuk Erez, Başbakan Yıldırım’ı eleştirerek şöyle dedi: “Her başı ağrıyan, grip olan da acile gidiyor. Ne yazık ki yoğunluk ‘acillerde kız bakmak’ gibi nedenlere bağlanmak isteniyor. ‘Acil servislerin organizasyonunda sorun yok’ algısı yaratılmak isteniyor. Yoğunluğun asıl nedeni, hükümet ve Sağlık Bakanlığı’nın organizasyon eksikliği"

‘Yoğun çünkü ücretsiz’

Herkes için Acil Sağlık Derneği Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu da “Ülke genelinde bir yılda 115 milyon acil servis başvurusu var. Bu, nüfusumuzun kat kat üstünde. Dünyada bu kadar yoğun bir acil başvurusu yok. Yoğunluğun tek sebebi var, acil serviste muayene ücretsiz. Diğer muayeneler, kendi aile hekimine dahi gitse katkı payı ödemekle oluyor. O nedenle acil servislere yığılma oluyor. Başbakan’ın söylemi acil servislerdeki çalışanlara ve vatandaşa büyük bir hakarettir. Siz birinci basamağı dahi paralı yaptıysanız, insanlar da parasız yere gider. En büyük zararı gerçek acil hastalar çekiyor. Acillerde çalışanlar tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya” dedi.

‘Nedeni AKP’nin politikası’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi açıklamasında ise acil servislere yığılmaların AKP’nin Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla tavan yaptığı vurgulandı. Cepten ödemelerin her geçen gün arttığı sağlık sisteminde, sağlık güvencesi olmayan pek çok yurttaşın acil olmayan sebeplerle soluğu acil servislerde almak zorunda kaldığı kaydedildi ve “Başbakan’ı acil servislerde görevli sağlık çalışanlarından özür dilemeye ve ciddiyete davet ediyoruz. Dileriz ki Sağlık Bakanı da çalışma ahlakı dışı bu yorumlara karşı tavrını koyar” denildi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 14.07.2016 02:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol