banner200
banner235
banner225
20 Nisan 2016 Çarşamba 02:00
ABD'ye tarihi tehdit sonrası Obama kararını verdi: Karşı çıktı
banner188
banner213
banner230

CBS This Morning” adlı programda Charlie Rose’un sorularını yanıtlayan Obama, 2001 yılındaki terör saldırılarında Suudi Arabistan’ın rolünün bulunduğunu işaret eden yasa teklifine karşı çıktığını ifade etti.

Suudi Arabistan'dan ABD'ye tarihi tehdit

ABD kongresinden, Suudi Arabistan’ın 11 Eylül olaylarında rolü olduğunu vurgulayan ve Suudi Arabistan'a yönelik yargı yolunu açabilecek olan yasa tasarısının geçmesi halinde Suudi Arabistan ABD'yi, dünyadaki dolar fiyatlarını düşürmekle tehdit etmişti.

Tasarının sadece ABD-Suudi Arabistan ikili ilişkileriyle ilgili olmadığı için tasarıya destek vermeyeceğini vurgulayan Obama, şunları kaydetti:

“Bu, ABD’nin diğer ülkelerle ilişkilerine nasıl yaklaştığıyla ilgili. Eğer ABD’de bireylerin rutin bir şekilde diğer hükümetlere dava açabilme imkanını sunarsak, ABD’nin de diğer ülkelerde bireyler tarafından ikide bir mahkemeye verilmesini başlatmış oluruz.”

Cumhuriyetçiler tasarının gözden geçirilmesini istiyor

Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’deki liderlerinden Paul Ryan da yasanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Başkanı olan Ryan, tasarının ABD ile Suudi Arabistan arasındaki müttefikliğe yansımalarının göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

“Bu teklifi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor” diyen Ryan, “müttefiklerine karşı yanlış bir şeyler yapmadıklarından emin olmaları gerektiğini” dile getirdi.Bu ay içerisinde Suudi Arabistan’da temaslarda bulunan Ryan, tasarının ziyareti esnasında gündeme gelmediği bilgisini verdi. 

“Terörizm Sponsorlarına Karşı Adalet” isimli tasarı, Teksas Senatörü Cumhuriyetçi John Cornyn ve New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer tarafından 2015 yılının eylül ayında Kongre'ye taşınmıştı.Ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesinden geçen tasarı, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima ediyor ve Riyad yönetimine ABD'de dava açılabilmesi ihtimalini barındırıyor.

ABD Başkanı Obama, Suudi Arabistan’ı da kapsayan yurt dışı seyahatine bugün başlıyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile yarın bir araya gelecek olan Obama’nın görüşmesinde, söz konusu tasarının gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.04.2016 02:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol