banner200
banner235
banner225
28 Eylül 2016 Çarşamba 18:00
AB'den Türkiye'ye vize serbestisine ilişkin rapor yayınlandı
banner188
banner213
banner230

AB Komisyonu, 18 Mart'ta gerçekleştirilen Türkiye-AB mutabakatının uygulanmasına ilişkin 3. değerlendirme raporunu yayımladı.

Sputnik'in haberine göre, raporda, Türkiye'ye vize serbestinin sağlanması için yerine getirilmesi gereken toplam 72 kriterden geriye 7 kriterin kaldığı belirtilerek, eksik kriterler şu şekilde sıralandı:   AB standartlarında tam uyumlu biyometrik pasaport çıkartılması, Yolsuzlukla mücadele için önlemlerin alınması, Europol ile operasyonel işbirliği anlaşması yapılması, Terörle mücadele yasa ve uygulamalarının Avrupa standartlarına uyacak şekilde düzenlenmesi, AB standartlarında kişisel verilerin korunması düzenlemesinin kabulü ve uygulanması, Suç bağlantılı konularda AB'nin tüm ülkeleriyle etkili işbirliği yapılması, AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması'nın tüm maddelerinin uygulanması.

TÜRKİYE'NİN KALAN KRİTERLER KONUSUNA ÇÖZÜM BULMAK İÇİN AB İLE İLETİŞİMDE

Raporda, Türkiye ve AB'nin geriye kalan kriterler konusuna çözüm bulmak için devamlı iletişim içerisinde olduğuna dikkat çekildi. Türkiye-AB mutabakatının uygulanmasındaki zorluklara rağmen istikrarlı biçimde sonuç verdiğine işaret edilen raporda, mutabakatın başlamasından bu yana Türkiye'den Yunanistan'a geçişlerde ve Ege Denizi'ndeki ölümlerde önemli ölçüde azalma olduğu kaydedildi. Raporda, bu yıl Haziran-Eylül döneminde Türkiye'den Yunanistan'a günlük ortalama 81 sığınmacının geçiş yaptığı, bu sayının bir önceki yıl ortalama 2 bin 900 civarında olduğu bildirildi.Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 18:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol