banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 14:40
AB'den Türkiye'ye net mesaj: Üye olmak istiyorsanız...
banner188
banner213
banner230

Haziran ayında vize serbestisinin sağlanması beklentisi sürerken Avrupa Birliği,Türkiye ile ilişkilerde esas olanın üyelik müzakereleri olduğunun altını çizdi ve iki sürecin birbirine karıştırılmaması gerektiği mesajını verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, vize muafiyetinin hedeflendiği tarihte hayata geçirilmemesi durumunda geri kabul anlaşmasının devreye girmeyeceği açıklamasına, AB’nin Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn’dan yanıt veldi. Hahn’ “Bu, sadece ortak değil aynı zamanda dost olmak isteyen insanların aralarında kullanacağı türden bir dil değil” dedi.

 "Türkiye AB'ye üye olmak istiyorsa hukukun üstünlüğünü göz ardı etmemeli"  


Hahn, önceki gün Harran’da yaptığı temaslar sırasında aralarında Hürriyet'ten Emine Kart'ın da bulunduğu bir grup gazeteciye konuştu. Hahn'ın açıklamaları özetle şöyle:

MÜLTECİ KRİZİ

Pek çoğumuzun, şimdiki durumun tatminkâr olmadığı konusunda hep açık davrandığımızı düşünüyorum. Bir kez daha söylemek istiyorum; Türkiye için asıl turnusol kâğıdı, katılım müzakereleri olacaktır. Bu kilit önemdedir ve Türkiye’nin gerçek niyetinin ne olduğunu göreceğiz. Gerçek amaç üye olmak mı, o zaman hukukun üstünlüğü tabii ki önceliklerin en başındadır. Bu yüzden, başka aday ülkelerle olduğu gibi, katılım müzakerelerini canlandırmak adına, 23. [Yargı ve Temel Haklar] ve 24.Adalet, Özgürlük ve Güvenlik] fasılların müzakeresine bir an önce başlamak istediğimizi beyan ettik. Süreç, 23. ve 24. fasıllar kapandığı zaman tamamlanacaktır.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Gazeteci, hâkim ya da akademisyen olsun, bizim hukukun üstünlüğü anlayışımızla uyuşmayan meseleler olduğu zaman, bunları gündeme getiriyoruz. Herkese şu çağrıda bulunabilirim, eğer gerçekten bizimle işbirliği yapmak için bir irade varsa ve bu gelecekte üyeliği hedeflemeksizin bir işbirliği ise bu başka bir durum. Ama eğer bu işbirliği nihayetinde üye olmak içinse, bu da başka bir durumdur. Türkiye de üye olmak isteyip istemediğine karar vermesi gereken o komşulardan biri. Bildiğim kadarıyla, üye olmak istiyor. Türkiye’nin kendini geliştirirken kesinlikle birtakım tutum değişikliklerine gitmesini bekleriz.
Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2 yıl hapis cezası... Salonda tekbir sesleri

DAVUTOĞLU'NUN "ASKIYA ALINIR" SÖZLERİ

(Davutoğlu’nun ‘Vize serbestisi olmazsa Geri Kabul Anlaşması askıya alınır’ ifadesi hakkında) Her şeyden önce muhataplarıma, AB Bakanı Volkan Bozkır dahil olmak üzere, ifade ettiğim gibi; böylesi bir üslup, böylesi bir dil kesinlikle sadece ortak değil ama aynı zamanda dost olmak isteyen insanların, bir kulübe üye olmak isteyen insanların, aralarında kullanacağı türden bir dil değil.”AB’nin Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, Türkiye’de basın özgürlüğü ve gazetecilere yönelik muameleleri değerlendirirken “Türkiye, AB üyesi olmak istiyorsa, kendini geliştirirken kesinlikle birtakım tutum değişikliklerine gitmesini bekleriz. En başta hukukun üstünlüğünü göz ardı etmemeli” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 28.04.2016 14:40
Anahtar Kelimeler:
TürkiyeHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol