banner200
banner235
banner225
23 Mart 2016 Çarşamba 08:20
AB'den saldırı sonrası açıklama: Mesaj verdiler
banner188
banner213
banner230

AB devlet ve hükümet başkanları yaptıkları ortak açıklamada Brüksel'de düzenlenen bombalı saldırıları kınayarak, dayanışma ve terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi.

Açıklamada, Belçika ile tam dayanışma içinde olunduğu vurgulanarak, terör tehditlerine karşı birlikte ve ‘gerekli tüm araçlarla' mücadele edileceği kaydedildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk tarafından yayımlanan bildiride, “Bu, açık, demokratik toplumumuza yapılmış bir saldırıdır… Saldırılar hoşgörüsüzlerin saldırılarına karşı Avrupa değerleri ve hoşgörüsünü savunmadaki kararlılığımızı güçlendirmektedir” ifadelerine yer verildi.

MERKEL: GÜCÜMÜZ BÜTÜNLÜĞÜNDE 

Almanya Başbakanı Angela Merkel de ayrı olarak yaptığı açıklamada, “Gücümüz bütünlüğümüzdedir. Böylece bizim özgür toplumlarımızın terörizmden daha güçlü olduğu görülecektir” mesajı verdi.

Merkel, “Brüksel'deki katiller insanlığa saygı duymayan teröristlerdir. Saldırıların Brüksel'de meydana gelmesi, özellikle de faillerin, Avrupa'nın savunduğu ve AB'nin tam da bugün büyük bir gururla bağlılığını yinelediği tüm değerlere düşman olduklarını hatırlatmaktadır” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban ki Moon da Brüksel'deki bombalı saldırıları şiddetle kınayarak, “Bu tiksindirici saldırılar bugün Belçika'nın kalbini ve Avrupa Birliği'nin merkezini hedef almıştır” dedi. Sorumlulardan bir an önce hesap sorulmasını umduğunu belirten Ban, ‘Avrupa ve Belçika'nın insan hakları, demokrasi ve barışçı birlikte yaşama olan bağlılık bildiriminin nefret ve şiddete karşı kalıcı ve gerçek yanıt olmaya devam edeceğine inandığını' söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 23.03.2016 08:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol