banner200
banner235
banner225
04 Şubat 2016 Perşembe 16:20
ABD'den Star'a yalanlama
banner188
banner213
banner230

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Star gazetesinde bugün (4 Şubat 2015) yayımlanan, Zagros adıyla bilinen 'ABD yapımı' bir keskin nişancı tüfeğinin PKK’ya ABD tarafından sağlandığına dair iddia, içeriği ve bundan daha da rahatsız edici olarak, dayandığı genel önerme bakımından gerçek dışıdır. Star gazetesinin haberi birçok maddi hata içermektedir. Haberin tüm dayanağını oluşturan Zagros tüfeği, ABD yapımı veya tasarımı değildir. ABD, PKK veya PYD’ye hiçbir türde silah sağlamamıştır. Esas olarak, Star gazetesinin ABD’nin PKK ile bir ‘ittifak’ içinde olduğuna veya Türkiye’ye ‘ihanet ettiğine’ dair gerçek dışı iddiası, Türkiye’nin NATO’ya katıldığı 1952 yılından bu yana ABD’nin Türkiye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için çalıştığı gerçeğiyle çelişmektedir.

‘ABD, PKK’YA HİÇBİR ZAMAN SİLAH SAĞLAMAMIŞTIR’

Uzun süreden beri devam eden politikamızı tekrar vurgulamak gerekirse, ABD hükümeti PKK’yı bir terör örgütü olarak görmektedir ve bu durum 1997 yılının Ekim ayından bu yana böyledir. ABD hükümeti, PKK’ya hiçbir zaman silah sağlamamıştır. Tam aksine, ABD, teröre karşı her türlü mücadele alanında Türk hükümetinden ortaklarımızla yakın çalışma içindedir. Büyükelçi Bass, henüz geçtiğimiz hafta (28 Ocak 2016) 'PKK’ya anlamsız, acımasız saldırılarına son vermesi konusunda' bir kez daha çağrıda bulunmuş, ‘Türkiye’nin birçok vatandaşını etkileyen travmanın asıl kaynağının, PKK’nın saldırılarına geri dönmesi olduğunu’ belirtmiştir.

ABD hükümeti, Star gibi gazetelerin kurgusal iddialarının aksine, aralarında PKK’nın da bulunduğu terör örgütlerine karşı mücadelede, Türkiye dahil, tüm müttefiklerinin yanında yer almaktadır.”

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 16:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol