banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Eylül 2016 Çarşamba 10:21
ABD’den açıklama: Samsung Galaxy Note 7 kullanmayın!

Birkaç gün önce Amerikan Federal Uçuş Dairesinin, uçaklarda Samsung Galaxy Note 7’i uçuş modunda kullanmamaları ve tamamen kapatmaları yönündeki tavsiyelerine şahit olmuştuk. Ne var ki, ZDNET’inhaberi ve Amerika Birleşik Devletleri yetkililerine göre durum, sadece uçuş güvenliğini değil; evleri de tehdit ediyor.


Samsung, 1 Eylül 2016’da yaptığı açıklamada, Note 7 modelleri cephesinde bazı sorunlar yaşandığını gönüllü olarak itiraf etmiş ve 35 telefonunun yangına neden olduğunu duyurmuştu.
Maalesef, söz konusu kazalar 35 ile sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz hafta, Jeep marka aracında çakmak şarjı kullanan bir müşteri, aracının, söz konusu üniteden kaynaklanan bir yangında telef olduğunu duyurdu.
Amerika Birleşik Devletleri sözcülerinin yaptığı açıklamada, şu satırlar dikkat çekti: “Bazı Samsung Galaxy Note 7 telefonların, lityum iyon bataryaları, gereğinden fazla enerji çekiyor. Bu nedenle U.S Consumer Product Safety Commission () olarak, en ufak hata payı kalmayana dek, vatandaşlarımıza bahsi geçen cihazları kullanmamaları, eğer kullanılırlar ise çok dikkatli olmalarını öneriyoruz.”
Açıklamanın mürekkebi kurumadan Samsung Amerika Başkanı Tim Baxter’dan açıklama geldi. “Bazı problemlerin mevcut olduğunu inkar etmiyoruz. Müşterilerimizden ricamız, eğer bu tür bir emare yakalarlarsa, cihazlarını ivedilikle değişime getirmeleri olacak. Garanti kapsamında değişen cihazlar, U.S Consumer Product Safety Commission normlarına yüzde yüz uyumlu olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Büyük çaplı bir geri çağırma operasyonu da gündemde. Ancak şunu da söylemek mümkün: Söz konusu arızalar, şimdilik sadece Amerika’da gerçekleşti. Bununla birlikte, her ihtimale karşın Türk kullanıcıları da ihtiyatlı olmaya davet ediyoruz.

LG Stylus 2 video inceleme

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 14.09.2016 10:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177