banner200
banner222
27 Nisan 2016 Çarşamba 10:00
ABD'de gündem Chobani: Başka örneği yok
banner188
banner213
banner230

ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi Chobani’nin sahibi olarak adından sık söz ettiren Hamdi Ulukaya dün yaptığı basın açıklamasıyla yine gündeme geldi. Yapılan açıklamalara göre ABD’nin lider yoğurt şirketi Chobani, çalışanlarının şirket büyümesinden pay alacakları bir hisse paylaşım modelini hayata geçirdi.

Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın başlattığı bu programdan, yeni işe başlayanlar da dahil olmak üzere tam zamanlı çalışan tüm Chobani personeli yararlanacak. “Chobani Shares” adı verilen ortaklık programından 26 Nisan 2016 tarihinden itibaren, yaklaşık 2 bin çalışanın yararlanacağını açıklayan Ulukaya, bu yeni programı dünyadaki tüm Chobani çalışanlarının şirketin gelecekteki büyümesinden pay alacakları özel bir hisseödül sistemi olarak tanımladı.

'Chobani Shares' adı verilen hisse paylaşım modeli ile şirketin gelecekteki değerinin yüzde 10’una denk gelen hisseler, en yüksek değerlerine Chobani’nin halka arzı durumunda ulaşacak.Ulukaya yaptığı açıklamada bu adımın hep hayali olduğuna işaret ederek, “Bugün, Chobani için yeni bir sayfa açıyoruz. Şu andan başlayarak, hepimiz Chobani’nin geleceğinin bir parçası olabiliriz” dedi.

ABD basınında yer alan haberlerde ise hisse devrinin arkasında Ulukaya’nın eski eşi ile yaşadığı ayrılma davası sonrası patlak veren mal paylaşımı süreci ile şirketini iflastan kurtarmak için kredi aldığı TPG Capital ile yaşadığı gerginliklerin olduğuna yer verildi.

DAVA DEVAM EDİYOR

Ulukaya’nın duyurduğu ve 2 bin çalışanına hisse devri programının hayata geçmesi için şirketin öncelikle halka arz edilmesi gerekiyor. Ancak bunun gerçekleşmesi için ise Ulukaya’nın eşiyle olan mal paylaşımı davasının sonuçlanması beklenecek. Ulukaya’nın eski eşi Ayşe Giray’ın değeri 3-5 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen şirketin yüzde 53’lük kısmının kendisine verilemesi gerekçesiyle açtığı dava devam ediyor.

2.5 MİLYAR DOLARLIK MAL PAYLAŞIMI

Ulukaya’nın eski eşi Ayşe Giray ile arasında devam eden mal paylaşımı davasında 2.5 milyar dolara yakın bir miktarın devredilmesi tartışılıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 27.04.2016 10:00
Anahtar Kelimeler:
DünyaHaberHaberler
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol