banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
22 Haziran 2016 Çarşamba 15:00
ABD, Türkiye’ye ‘yasadışı’ gezileri durdurdu

USA TODAY’in haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Etik Komisyonu, yürüttüğü soruşturma sonucunda geçen yıl Kongre üyelerinin Türkiye’ye yaptığı ve özel kurumların finanse ettiği gezilerin etik kurallara uymadığına hükmetti. Bu kararın ardından sadece bir kongre üyesinin geçen yıl ağustos ayında Norveç’teki bir kurumun sponsorluğunda Türkiye’yi ziyaret ettiği kaydedildi.
Haberde daha önce kongre üyelerinin sık ziyaret ettiği ülkelerden biri olan Türkiye’ye, sadece 2011 yılında 100’ü aşkın Kongre üyesinin farklı sivil toplum örgütlerinin davetiyle geldiği belirtildi. USA TODAY, ziyaretlerden birinin arkasında ‘Türkiye’den bir dini örgüt’ olduğunun anlaşılmasının ardından Etik Komisyonu’nun ziyaretlerle ilgili soruşturma başlattığını, sonuçta yaklaşık 200 kongre üyesinin Türkiye ziyaretinin kurallara aykırı şekilde finanse edildiğinin belirlendiğini yazdı.

‘KONGRE ÜYELERİ ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEDİ’

ABD’deki Türkiye Büyükelçiliği Basın Sekreteri Fatih Öke’nin ise, Kongre üyelerinin özel kurumların desteğiyle yaptığı ziyaretlerinin azalmasına karşın Kongre finansörlüğündeki ziyaretlerin arttığını ve Türkiye’ye yönelik ilginin azalmadığını söylediği kaydedildi.

USA TODAY, ABD’li milletvekillerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhaliflere ve basına yönelik baskılarını eleştirdiğini, Erdoğan’ın Mart ayında Washington’a yaptığı ziyarette hiçbir Kongre üyesinin kendisiyle görüşmediğini ifade etti. (Kaynak: Sputnik)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 22.06.2016 15:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177