banner200
banner222
01 Ağustos 2016 Pazartesi 08:20
ABD biliyor muydu?
banner188
banner213
banner230

ABD ile 15 Temmuz’un ardından yaşanan darbe polemiğinde kritik görüşme bugün gerçekleşecek. Türkiye ziyaretine İncirlik’ten başlayan ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, bugün Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüşecek. Akar, görüşmede ABD’li muhatabına darbe girişiminden ABD ordusunun haberi olup olmadığını soracak. Akar, Fethullah Gülen’in iadesi konusunda da Dunford’dan destek isteyecek. Bağdat’tan Türkiye’ye gelen Dunford ile görüşmelerde IŞİD ile mücadelede son durum da ele alınacak. Dunford bugün sabah Başbakan Binali Yıldırım ile de Çankaya’da bir görüşme gerçekleştirecek. Akar’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından iki defa telefonla görüştüğü Dunford önce İncirlik üssünü ziyaret edip ardından Ankara’ya gelecek. Ajanslar, Dunford’ın dün başlaması beklenen ziyaretinin bugün sabah saatlerine kaldığını duyurdu. İncirlik, önceki gün giriş ve çıkışlara kapatılırken daha sonra üste süreç normale dönmüştü.

15 Temmuz’dan bu yana Batı’dan destek amacıyla kimsenin gelmemesinden şikâyet eden Ankara’ya ABD’den ilk ziyaretin ise asker tarafından gerçekleşmesi kritik önem taşıyor. Bu ziyaret öncesinde Akar’ın görüşmede vereceği mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan önceki gün katıldığı televizyon programında açıkladı: “Genelkurmay Başkanınınızın bundan (Darbe girişimi) haberi var mı yok mu? Zaten bunu pazartesi günü Genelkurmay Başkanımız kendileriyle de ayrıca görüşecekler.”

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel, TSK bünyesindeki operasyonlar ve görevden almalar için ABD’nin bölgedeki IŞİD karşıtı operasyonlarını etkilemesinden duyduğu endişeyi dile getirip tutuklanan askerler için “ABD ordusunun yakın müttefikleri” demişti. Ankara bu sözlere sert tepki gösterince Votel’den “yanlış anlaşıldım” açıklaması gelmişti. Dunford-Akar görüşmesinde bu tür açıklamaların da ele alınması bekleniyor. Erdoğan da Votel’in “haddinin” bildirildiğini belirtip Votel’in Türkiye’deki muhataplarıyla görüşmek yerine açıklama yapmasını eleştirmişti: “Haddini bildirmediğiniz zaman bunlar kendilerini haklı moduna koyuyor.”

İade için destek verin

Darbe girişiminin hemen ardından ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Akar’ı ‘geçmiş olsun’ demek için 16 Temmuz’da aramış ancak Akar o sırada Akıncılar’da hâlâ tutsak olduğu için görüşememişti. Akar cevaben aradığında ise Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi için destek istemiş; Dunford da İncirlik ve Diyarbakır üslerinde elektrik verilmemesi nedeniyle akaryakıt dolumu yapılamadığını iletmişti. Bu görüşmeden bir süre sonra da ABD, üslerdeki sorunun çözüldüğü açıklamasını yapmıştı. Akar’ın, Dunford’a Gülen’in iadesi konusunda destek talebini tekrarlaması bekleniyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 01.08.2016 08:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol