banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
26 Nisan 2016 Salı 16:40
86 yaşında bilgisayar kullanmayı öğrendi

Şehitkamil Kaymakamlığı Halk Eğitim Merkezi, yıl boyunca yapılan çalışmaları sergilemek amacıyla etkinlik düzenledi. Bir restoranda düzenlenen etkinliğe Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Özkeçeci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı ve Halk Eğitim Merkezi eğitmenleri katıldı.

Etkinlikte, çeşitli meslek gruplarından oluşan koro katılımcalara müzik dinletisi sundu, 20 öğrenci de defile yaptı. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suna Sertpolat, 1 yıl boyunca yapılan çalışmaların sunumunu yapmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından, Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslara gelerek sertifika almaya hak kazananlara sertifikaları verildi. 3 ay boyunca bilgisayar eğitimi alan 86 yaşındaki Mehmet Zeki Kanbağlı, sertifikasını Şehitkimil Kaymakamı Ali Dursun’un elinden aldı. Emekli olduğunu ve boş zamanlarını değerlendirmek için bilgisayara merak sardığını anlatan Kanbağlı, "Emekliyim artan zamanımı değerlendirmek istedim. Baktım ki internet çok güzel bir derya. Yeni bilgiler edinmek istidim internete girerek. Bu nedenle bilgisayar öğrenmek istedim. Şimdi öğrendiğim bilgisayar konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum" dedi.

Sertifika töreninin ardından katılımcılar ve protokol üyeleri kursiyerlerin çalışmalarının bulunduğu serginin açılışını yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 26.04.2016 16:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177