banner200
banner222
20 Mayıs 2016 Cuma 11:21
5 kızdan biri çocuk anne!
banner188
banner213
banner230

Yılda 21 milyon kadın sağlıksız kürtaj oluyor. Bu kürtajların yüzde 70’ini 20 yaş altındakiler yaptırıyor. BM Gelişmekte olan ülkelerdeki kızların yüzde 20’si 18 yaşın altında gebe kalıyor. Türkiye’de ise her dört kadından biri.

Mitlere inanıyorlar

‘4. Küresel Kadın Konferansı Women Deliver 2016’ Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta yapıldı. Konferansta, Bayer işbirliğinde “Benim Hayatım, Benim Hakkım, Benim Geleceğim” sloganıyla hayata geçirilen projede, 12 ülkeden 6 elçi 2 bin 878 gençle iletişime geçti. Program kapsamında, gençlere üreme sağlığı ve doğum kontrolü hakkında bilgiler veriliyor.

Filipinler’den Cebu Tıp Enstitüsü Kadın Doğum Bölüm Başkanı Prof. Maria Virginia Abalos, ergenlerin istemeden gebe kalması nedenini “risklerin farkında olmaması ve gebelikten korunma yöntemlerini bilmemesi” olarak sıralıyor. Abalos, gençlerin doğum kontrolünde efsanelere inanıldığını, doğum kontrol haplarının negatif etkilerinin olduğunu düşündüklerini anımsatarak, sağlık profesyonelinin yargılamadan, arkadaşça, destekleyerek danışmanlık hizmeti vermesi gerektiğini, gizliliğin önemli olduğunu kaydediyor.

Bayer Küresel Sağlık Programları Başkan Yardımcısı Klaus Brill ise gençleri bilinçlendirmek için programları olduğunu, Türkiye’de de hayata geçirdiklerini söylüyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 20.05.2016 11:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol