banner200
banner222
31 Ocak 2016 Pazar 11:40
49 kişinin yanarak can verdiği kaza Anayasa Mahkemesi gündeminde
banner188
banner213
banner230

 

1997 yılında Karapınar-Ereğli karayolunda tanker ile otobüsün çarpışması sonra 49 kişinin can verdiği kaza Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Üretici firmanın sorumluluğunun tespitini gerektiren davların reddedildiğini kaydeden aileler, yapımında hata bulunan otobüslerin piyasaya sürülmesine devletin izin vermesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü.

24 Ekim 1997 tarihinde Karapınar-Ereğli karayolunda karşı yönden gelen tanker ile yolcu otobüsü çarpışmıştı. Kaza sonucu 49 yolcu yanarak can vermişti. Aralarında hayatını kaybeden 49 yolcunun yakınlarının da bulunduğu bazı kişiler Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Aileler başvuruda, kaza sonrasında maddi ve manevi zararlarının tazmini ve hatalı üretim nedeniyle üretici firmanın sorumluluğunun tespiti gerekirken davaların reddedildiğini kaydetti. Yapımında hata bulunan otobüslerin piyasaya sürülmesine devletin izin vermesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğini belirten aileler, söz konusu davaların makul süre sınırını aşarak tamamlanması nedeniyle de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddiasından bulundu.

Anayasa Mahkemesi, ailelerin başvurusunu önümüzdeki hafta görüşecek.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 31.01.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol