banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
12 Mayıs 2016 Perşembe 20:41
39 ülke arasında telefon bağımlılığında 1’inci sıradayız

Uluslararası denetim firması Deloitte’in Global Mobil Kullanıcı Anketi (GMSC) adlı araştırmasına göre 39 ülke arasında telefona en yüksek bağımlılık Türkiye’de.

2012 yılından bu yana her sene onlarca ülkeden seçilen deneklerle yapılan araştırma 2015 yılında Türkiye’nin de dahil olduğu 39 ülkede yürütüldü. Araştırmaya toplamda 49 bin,  Türkiye’den ise 18-50 yaş arası 1000 akıllı telefon kullanıcısı katıldı.

15 dakikada bir gözümüz telefonda

Araştırmada 50 ve üzerinin bağımlılık olarak tanımlandığı günlük telefon kontrolü Türkiye’de 70 kez yapılıyor. 24 saat içinde 15 dakikada bire denk gelen bu sonuç, Rusya, Britanya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde 30 bandında seyrediyor.

Buna göre Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıların yüzde 22’si ‘bağımlı.’ Bu grup, uyandıktan 15 dakika sonra, mutlaka sosyal medya hesaplarını veya mesajlarını kontrol ediyor. Bu grubun içindeki 10 kişinin yedisi toplu taşıma araçlarında, beşi televizyon izlerken telefonunu düzenli olarak kullanıyor.

Her iki kullanıcıdan biri fotoğraf çekip paylaşıyor

Türkiye’de her iki kullanıcıdan biri günlük olarak fotoğraf çekip sosyal medya hesaplarında paylaşıyor. Türkiye bu alanda Fransa, Brezilya, Çin ve Almanya’nın önünde.

Türkiye’den katılan kullanıcıların yüzde 49’u günlük fotoğraf çekiyor, yüzde 53’ü günlük fotoğraf paylaşıyor. Ankette Türkiye’nin ardından Brezilya, Endonezya ve Meksika zirveye oynuyor. Son sıralarda ise sırayla İngiltere, Almanya ve Fransa bulunuyor.

10 kişiden sekizine üç yıl dayanmıyor

Raporun bir diğer önemli sonucu, Türkiye’deki kullanıcılar sık telefon değiştirdiği. Buna göre, kullanıcıların yüzde 80’i 36 aydan kısa bir süre içerisinde telefon değiştiriyor.

Türk kullanıcıların interneti sıklıkla kullanmasına rağmen, telefon alışverişinde interneti tercih etmediği de gözleniyor. Kullanıcıların yalnızca yüzde 16’sı telefonlarını internetten satın alıyor. Diğer yandan, kullanıcıların yüzde 35’i yeni bir telefon aldıktan sonra eski telefonunu ya birine veriyor ya da satıyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 12.05.2016 20:41
Anahtar Kelimeler:
HaberHaberlerBilim-Teknik
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177