banner200
banner235
banner225
08 Şubat 2016 Pazartesi 10:40
30 saniyesi 5 milyon dolarlık reklam
banner188
banner213
banner230

 

Amerikan Futbol Ligi'nin (NFL) en büyük organizasyonu Super Bowl heyecanına Türk Hava Yolları damga vurdu. Tarihin en kazançspor organizasyonu olarak gösterilen ve 30 saniye reklam verme bedelinin 5 milyon dolar olduğu Super Bowl finalinde Türk Hava Yolları sponsor olduğu iki reklam filmiyle dikkatleri üzerine çekti.
"Batman v Superman" filminin yıldız oyuncusu Ben Affleckli reklam filmi, ilk kez ABD'deki Superbowl'da yayınlandı. "Batman'in şehri Gotham'a uçmaya hazır mısınız? Türk Hava Yolları yeni uçuş noktasını gururla sunar" sözleri ile yayınlanan reklam, Twitter'da trend topic listesinde birinci oldu.
ABD’li CBS televizyon kanalının maç öncesi yorum programı THY sponsorluğunda sunuldu. Maç öncesi ve sonrasında THY’nin reklamları CBS kanalında boy gösterdi. Sponsorluk için ne kadar ödendiği hakkında bir açıklama yapılmadı.

BİR GÜNDE 20 MİLYAR DOLAR
Carolina Panthers ile Denver Broncos arasındaki dev final yine önemli bir ekonomiye şahit oldu. Gıdadan beyaz eşyaya, teknolojiden ulaşıma kadar birçok sektörde canlanma sağlayan finalin, sadece perakende sektörüne etkisi 15 milyar dolar.
Diğer gelirlerle Super Bowl finalinin toplam ekonomisi 20 milyar dolar oldu.
Daha önceki yıllarda olduğu gibi Super Bowl için şirketler reklam için kıyasıya mücadele etti.
Şirketler, final maçı boyunca 30 saniyelik bir reklam için 5 milyon dolar ödedi. Toplam reklam gelirleri ise 360 milyon doları aştı. İşin perakende boyutunda ise en önemli satışı televizyon markaları yaptı. Yapılan araştırmalara göre maçı daha iyi görüntü kalitesi ile izlemek isteyen 7.5 milyon ABD’li yeni televizyon aldı.
Geçen yıl 5.5 milyon kişi iken artışta ABD ekonomisindeki toparlanmanın etkili olduğu vurgulanıyor. Ayrıca Super Bowl yiyecek ve içecek sektörü açısından da önemli. Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre, ‘Super Bowl Pazarı’nda 14.5 milyon pizza, 1.3 milyar tavuk kanadı ve 1.2 milyar litre alkol tüketildi.
Mücadelenin ortalama bilet fiyatları 4 bin 821 bin dolarla ülke tarihinde bir spor müsabakası için ödenen en yüksek ortalama ücret olarak tarihe geçti.

Amerika'da şampiyon Denver

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 08.02.2016 10:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol