banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Temmuz 2016 Cumartesi 11:40
3 parmaklı tenisçi, Wimbledon'a damga vurdu

Sezonun üçüncü grand slami olan Wimbledon'da mücadele eden Francesca Jones, dikkatleri üzerine topladı. Hem tekler hem de çiftlerde raket sallayan ve geçtiğimiz gün elenen 15 yaşındaki tenisçiyi görenler, gözlerine inanamadı. Normalden yaşlı görünen sporcunun daha önemli bir handikapı vardı.

Çünkü, junior'lar kategorisinde maçlara çıkan Jones'un sadece altı parmağı vardı. Nadir görülen Ectrodactyly Ectodermal Dysplasia hastalığından dolayı doğuştan, her bir elinde yalnızca üçer parmağı bulunan Britanyalı raket, sergilediği azimle ayakta alkışlandı. Tekler ve çiftlerde raket sallayan oyuncu, geçtiğimiz gün turnuvadan elendi.

Ailesinden uzakta yaşıyor

15 yaşındaki Francesca Jones, 9 yaşından bu yana İngiltere Bradford'daki ailesinden kilometrelerce uzakta bulunuyor ve Barcelona'da bir tenis akademisinde yaşıyor. Ectrodactyly Ectodermal Dysplasia isimli çok nadir görülen bir hastalık, bu halde olmasının sebebi. Yapısal bozuklukluklara yol açan bu kalıtsal bozukluk, saç, deri, el ve diş gibi organlarda anormalliklere yol açıyor.

Ayağında da benzer sorun var

Jones, "Daha küçükken işim daha zordu çünkü o zaman ayağımdan yaşadığım sıkıntı da vardı. Sağ ayağımda da sadece üç parmak var ve bu ayağım benim denge ayağım. Dolayısıyla her zaman denge gibi bir zayıf yanım da oldu. Ancak olgunlaştıkça bu konuda ilerleme kaydettim" diyor.

Eksiğini kondisyonla kapadı

Kondisyonunu geliştirdikçe daha iyi sonuçlar almaya başladığını söyleyerek insanların kendisiyle ilgili düşüncelerini de açıkladı: "Bir çok insan bana eleştiriler getirdi. Bunlar sadece beni motive etmeye yaradı ve daha çok hırslandırdı. Raketi düzgün tutamadığımı söyleyenler oldu".

(Milliyet)

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.07.2016 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177