banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
09 Şubat 2016 Salı 09:20
3 milyar Avro’yu harcayın, görelim

Almanya Şansölyesi Merkel, AB’nin mülteci yükünü azaltmak için Ankara’ya yaptığı jet ziyarette AB’nin daha fazla Suriyeli mülteci almasını önerirken Türkiye’den Suriyeli olmayanları durdurmasını istedi. Merkel, AB’nin Suriyeliler için vereceği 3 milyar Avro’ya ek bir finans akışına yeşil ışık yakmadı.

Davutoğlu, Merkel’le yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’yi gerginliği tırmandırmamak konusunda uyaran NATO için Merkel’den destek istedi: “Perşembe günü NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Suriye’den gelen mülteci akınının sonuçları konusunda NATO’nun da devreye girmesi hususunda Türkiye ve Almanya birlikte bunu bir gündem maddesi olarak NATO’ya tavsiye edecek.”

Görüşmelerde, insan kaçakçılığıyla mücadele için iki ülke emniyet teşkilatının birlikte çalışmasında mutabakat sağlanırken Türkiye ve Yunanistan arasında Frontex’in (Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı) daha etkin çalışması için de düğmeye basıldı. Türkiye Göç İdaresi Başkanı’nın perşembe günü Yunanistan’a gideceğini açıklayan Davutoğlu, Türkiye-Yunanistan arasında yürürlükte olan “Geri Kabul Anlaşması” çerçevesinde atılacak adımların ele alınacağını ifade etti.

3 milyar Avro haftaya

Davutoğlu, Suriyeli gençlerin eğitimi ve sağlık tesisleri konusunda hazır olan ve gelecek hafta AB’ye iletilecek projelerle, 3 milyar Avro’nun kullanımına başlanacağını açıklarken Merkel, bu miktarın devamı konusunda yeşil ışık yakmadı ve “Bu parayı bir harcayalım ondan sonra yeniden konuşabiliriz. Ancak ilk proje için görünür bir şeyler olması gerekiyor” dedi.

Yüzde 45 uyarısı

Sığınmacıları yasal olarak kabul etmek üzere kontenjan oluşturmak istediklerini açıklayan Merkel, “Ocak ayında Yunan adalarına gelen mültecilerin sadece yüzde 45’i Suriye’dendi. Diğerleri Afganistan, Kuzey Afrika’dandı” uyarısında bulundu. Başbakan Davutoğlu ise, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki vize karşılığı mülteci mutabakatı yürürlüğe girmeden Suriyeli olmayanların ülkelerine gönderilmeleri için birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 09.02.2016 09:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177