banner200
banner235
banner225
04 Nisan 2016 Pazartesi 17:40
25 Aralık soruşturmasının üçüncü duruşması başladı
banner188
banner213
banner230Mahkeme Başkanı Ahmet Civelek, bir önceki duruşmada sanık avukatlarının yaptığı reddi hakim taleplerinin İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini ve kararın kesinleştiğini açıkladı.

AVUKAT : REDDİ HAKİM KARARI TARAFIMIZA TEBLİĞ EDİLMEDİ

Söz alan tutuklu sanıklar Yakup Saygılı ve Kazım Aksoy'un avukatı Muammer Aydın, reddi hakim taleplerine ilişkin kararın kendilerine henüz tebliğ edilmediğini belirtti. Avukat Aydın, "Reddi hakim kararı kesinleşmemiştir. 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı tarafımıza bildirilmesi halinde itiraz edeceğiz " diye konuştu. Saat 10.00'da başlaması gereken duruşmanın 14.00'de başlamasını da eleştiren Avukat Aydın, dava dosyası eklerinin de kendilerine verilmesini talep etti.

1453 SAYFALIK İDDİANAMENİN OKUNMASINA BAŞLANDI

Söz alan diğer avukatların da taleplerini reddeden mahkeme heyeti, 1453 sayfalık iddianamenin okunmasına karar verdi. İddianamede geçen ".....İhanet şebekesinin....." ifadesine bazı sanıklar "Bize hakaret ediliyor, suç işleniyor" diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Civelek de "İtirazlarınız varsa not edin. Savunmanız sırasında belirtirsiniz" diyerek sanıkları uyardı.

"DİNLEYECEK MİSİNİZ, BEN DİNLİYORUM SİZ DE DİNLEYECEKSİNİZ"

İddianamenin okunduğu sırada salonunda gülüşmeler yaşanırken, Mahkeme Başkanı Civelek "İsterseniz iddianamenin 2. bölümden okunmasına devam edilsin" dedi. Sanıklar ve avukatlar iddianamenin başından itibaren okunmasını istedi. İddianame okunmaya devam ederken sanıkların tekrar "Suç işleniyor burada" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Civelek, "Dinleyecek misiniz? Ben dinliyorum siz de dinleyeceksiniz" dedi. Duruşma iddianamenin okunmasıyla devam ediyor.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede örgüt lideri olmakla suçlanan şüpheliler Fethullah Gülen ve yardımcısı olduğu belirtilen Sinan Dursun'un, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Gülen ve Dursun'un, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünü kurmak ve yönetmek" ve "Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal casusluk maksadıyla elde etmek" suçlarından 37 yıl 6'şar aydan 52 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianame örgüt yöneticisi olmakla suçlanan diğer şüpheliler Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ve eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu'nun ise ağırlaştırılmış müebbet ve 162,5 yıldan 338'er yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

69 SANIKTAN 67'Sİ İÇİN "AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS" TALEBİ

Öte yandan toplam 67 şüphelinin hepsine "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlamasının yöneltildiği, bu nedenle de ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının istendiği iddianamede 2 şüpheli polis memuru için "Örgüte üye olmak" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
banner229
Son Güncelleme: 04.04.2016 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol