banner200
banner225
03 Haziran 2016 Cuma 19:40
'25 Aralık soruşturmasında kumpas'ta tahliye taleplerine ret
banner188
banner213
banner230

(Fotoğraf: Arşiv)   İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmaya tutuklu sanıklar İbrahim Şener, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt ve Mustafa Demirhan ve Mehmet Fatih Yiğit katıldı. Duruşmada 8 tutuksuz sanık da hazır bulundu.

DURUŞMADA İDDİANAME OKUNDU

Sesli ve görüntülü kaydın yapıldığı duruşmada gün boyunca 1453 sayfalık iddianame okundu. İddianamenin okunmasının öğleden sonra ara veren mahkeme heyeti daha sonra sanıkların ve avukatların taleplerini aldı. Söz alan tutuklu sanıklar, tutuksuz yargılanmayı talep etti.

REDDİ HAKİM TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, Fethullah Gülen ve Sinan Tosun'un kaçak olarak yurt dışında bulunduğunu, sanıkların haklarında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren delillerin bulunması, atılı suçların vasıf ve mahiyeti, kanundaki cezaların süresi, tutuklama sebeplerinin devam ettiğini belirterek, sanıkların giyabi tutukluluk hallerinin kaldırılması hususundaki taleplerinin reddine karar verdi. Davaya bakan mahkeme başkanı ve hakimlerinin tarafsızlıklarını şüpheye düşürecek sebeplerin bulunmadığı kanaatine varıldığını belirten mahkeme heyeti, mahkeme başkanı ve hakimlerinin davadan çekilmeleri husundaki taleplerini de reddetti.

TAHLİYE TALEPLERİ REDDEDİLDİ

Reddi hakim taleplerinin de reddeden mahkeme heyeti, eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın tutukluluk hallerinin devamına kmetti. Duruşma 27 Haziran'a ertelendi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede örgüt lideri olmakla suçlanan şüpheliler Fethullah Gülen ve yardımcısı olduğu belirtilen Sinan Dursun'un, "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor. Gülen ve Dursun'un, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünü kurmak ve yönetmek" ve "Gizli kalması gereken bilgileri, siyasal casusluk maksadıyla elde etmek" suçlarından 37 yıl 6'şar aydan 52 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep ediliyor. İddianame örgüt yöneticisi olmakla suçlanan diğer şüpheliler Eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ve eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu'nun ise ağırlaştırılmış müebbet ve 162,5 yıldan 338'er yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

69 SANIKTAN 67'Sİ İÇİN "AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS" TALEBİ
Öte yandan toplam 67 şüphelinin hepsine "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlamasının yöneltildiği, bu nedenle de ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının istendiği iddianamede 2 şüpheli polis memuru için "Örgüte üye olmak" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.Kaynak: Cumhuriyet.com.tr

banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 19:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol