banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mayıs 2016 Çarşamba 20:20
12 bin kilometreden banka soymaya geldiler!İzmit'te, bir banka şubesinde görevli gişe memuru, otomatik para çekme makinesinde ATM) sorun olduğunu söyleyen kişiye yardımcı olmak için yerinden kalkarken, bir kişi ise kasada bulunan yaklaşık 20 bin TL'yi çalıp kaçtı. Harekete geçen polis, Peru uyruklu 4 şüpheliyi Ankara'da yakalarken, soygun anı güvenlik kameralarına yansıdı.

İzmit Alemdar Caddesi'nde bulunan bir banka şubesine 4 kişi geldi. Bankanın ikinci katına çıkan bir kişi, gişe memuruna İngilizce ATM cihazında sorun yaşadığını anlatmaya çalışarak, kendisine yardımcı olmasını istedi.

Gişe memuru aşağıda bulunan ATM'ye giderken, yukarı çıkan bir kişi, kasayı açarak içerisinde ne kadar para varsa çaldı. Banka görevlisi ATM'deki işlemleri bitirerek yerine dönerken bir süre sonra kasayı açarak paraların yerinde olmadığını görünce şoke oldu.

Kasada bulunan yaklaşık 20 bin lira çalınırken, polis güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Polis, bankanın güvenlik kameralarını almasının yanı sıra çevrede bulunan tüm işyerlerinin de kamera kayıtlarını incelemeye aldı. Polis, eşkallerini belirlediği 4 kişiyi Ankara'da yakaladı.

Peru uyruklu 4 kişi Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Peru uyruklu çetenin başka yerlerde de hırsızlık yaptığı belirtilirken, operasyon kapsamında çetenin diğer elamanlarının da gözaltına alındığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 11.05.2016 20:20
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177