banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
25 Mart 2016 Cuma 12:01
10 çekirdekli akıllı telefon: ZOPO Speed 8

Mobil Dünya Kongresinde tanıtılan ilke 10 çekirdekli telefon olmuştu ZOPO Speed 8. Cihazın bunun yanı sıra dikkate değer birçok özellikleri de ön plana çıkmıştı.
Cihaz bugün 20 dolarlık indirimle ön siparişe başlamış bulunmakta. Ön sipariş tarihleri 28 Mart-28 Nisan tarihleri arasında devam edecek. Ön sipariş fiyatı 279.99 dolar olarak belirtilmekte. Bu süre geçtikten sonra ise  299.99 dolara kullanıcıya ulaşmaya devam edecek.


İlk 10 çekirdekli işlemciyle gelmenin yanı sıra 5.5 inç FullHD ekran,4GB RAM ve 32GB dahili depolamayla kullancıyla buluşacak. 3600 mAh gibi yüksek miktarda bir bataryaya sahip cihaz. Ayrıca NFC (Near Field Communication) teknolojisini de görebileceğiz cihazda.
Kamerasına bakacak olursak telefonun Sony IMX230 sensörlü bir 21MP ana kamera, bir çift tonlu LED flaş ve bir 8MP selfie kamerası ile karşımıza çıkacağını görüyoruz. Arka kısımda ise parmak okuyucu sensörüne sahip.
Son olarak cihaz’ın USB Type-C bağlantı noktasına sahip olduğunu ve kutudan Android 6.0 Marshmallow işletim sistemiyle görücüye çıkacağını söylemek isteriz.

Tekken 7, PC’ye Geliyor!

Kaynak: Cumhuriyet.com.tr
Son Güncelleme: 25.03.2016 12:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177