banner200
banner222
26 Eylül 2016 Pazartesi 19:23
Zihinsel engelli kadın, üç kez tecavüze uğradı mahkeme 'basit
banner188
banner213
banner230

Komşusu tarafından üç kez tecavüze uğrayan ve tecavüz sonucu bir kız çocuğu dünyaya getiren zihinsel engelli kadına yapılan saldırı ‘basit cinsel saldırı’ sayıldı. Tecavüzün ‘basit cinsel saldırı’ sayılmasının nedeni ise mağdurun tecavüz sırasında 'bekaretinin bozulmamış' olması.

T24'ün haberine göre; Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Durmuş köyünde yaşayan 24 yaşındaki, yüzde 70 oranında zihinsel engelli M.K. adlı kadın, geçtiğimiz mart ayında karnının şişmesi üzerine hastaneye götürüldü. Muayenede genç kadının hamile olduğu anlaşıldı. M.K. ifadesinde, 23 ve 26 Temmuz 2015’te ikisi ahırda, diğeri evde olmak üzere üç kez komşusu Abdusselam Müminoglu’nun tecavüzüne uğradığını anlattı. Suçu kabul eden ve tutuklanan Müminoğlu’nun ağır ceza mahkemesinde açılan davası, geçen 6 Eylül’de bitti.

‘Sürtünme’ sayıldı
Gerekçeli kararda, Fırat Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’nın 28 Mart 2016’da hazırladığı rapora göre, bir kız çocuğu dünyaya getiren mağdurenin tecavüz sırasında bâkire olduğu ifade edilerek şu hüküm verildi:

“Sanık ahırda organ sokma ihtiyacı varken yapmadığından, esasen organ sokma değil sürtünme yolu ile tatmin olma amacının bulunduğu, buna göre, 2015 yılı Temmuz ayı içerisinde, bu nitelikteki fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği bulunmayan ve kendini savunamayacak derecede malul mağdur M.K. ile iki seferinde evlerinin yanında bulunan ahırda ve bir seferinde de evlerinde olmak üzere, üç farklı zamanda, mağdurun hamile kalmasına sebep olacak şekilde sarkıntılık düzeyini aşarak cinsel organ sürtmek ve kıyafetlerini çıkarıp mahrem bölgelerini okşamak suretiyle birlikte olarak mağdurenin vücut dokunulmazlığını ihlal ettiği ve mağduru bu amaçla iki defa ahıra götürerek hürriyetinden yoksun bıraktığı anlaşılmıştır.”

12 yıl 13 ay 15 gün hapis
Yargılama sonunda, sanığa “basit cinsel saldırı” suçundan 7 yıl hapis cezası verildi. Bu suç engelli kişiye karşı işlendiği için ceza 10 yıl 6 aya çıkarıldı. Birden çok kez suç işlendiği için ceza 12 yıl 13 ay 15 gün hapse yükseltildi, ayrıca “hürriyetten yoksun kılma” suçundan da 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.09.2016 19:23
Anahtar Kelimeler:
CezaBilimElazığ
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol