banner200
banner235
banner225
18 Mart 2016 Cuma 15:23
Zeynep Altıok'tan Bakan Avcı'ya: Bakanlığınıza bağlı kurumlarda
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, BirGün'ün ortaya çıkardığı Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı evlerdeki 45 öğrenciye cinsel istismar uygulandığı haberini Meclis'e taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle konuyu Meclis’e taşıyan Akatlı, soru önergesinde şunları sordu:

"1 - BirGün Gazetesi'nde yer alan Karaman'da Eğitim Bir Sen üyesi sınıf öğretmeni M.B'nin erkek çocuklara yönelik cinsel istismar iddiaları doğru mudur?

2- Bahsi geçen skandalda kaç çocuk cinsel istismara uğramıştır? Bu çocuklarla ilgili acil hangi önlemler alınmıştır?

3- Söz konusu cinsel istismar ile kaç Milli Eğitim Bakanlığı personeli hakkında soruşturma açılmıştır?

4- Bahsi geçen cinsel istismar skandalı Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi mezunları Derneği'ne ait evlerde mi gerçekleşmiiştir?5- Bu evler Bakanlığınıza bağlı özel kurumlar mıdır? Değilse bu çocuklar bu derneklere bağlı evlerde nasıl eğitim alırlar? Bu yasal mıdır?

6- Yukarıda adı geçen kurumlar Bakanlığınıza bağlıysa bu özel kurumlara bu skandaldan sonra soruşturma açılmış mıdır?

7- Eğitim kurumlarında gerçekleşen cinsel istismar suçları yalnızca şahsi değildir, kurumsal sorumluluk da bulunmaktadır. Bu vakıfa bağlı eğitimci, yönetici, idari personel olmak üzere çalışan kişiler hangi kriterler gözedilerek işe alınmaktadır?

8- 2002'den bu yana Türkiye'de Bakanlığınıza bağlı kaç özel kuruma cinsel istismar suçlaması ile soruşturma açılmıştır?

9- 2002'den bu yana Bakanlığınıza bağlı resmi veya özel kurumda çalışan kaç personele cinsel istismar suçundan dava açılmıştır?

10- Bugüne kadar bakanlığınıza bağlı resmi veya özel kurumlarda kaç çocuk cinsel istismara maruz kalmıştır? Kız, erkek, sınıf düzeyi ve hangi kentlerde gerçekleşmiştir?"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.03.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol