banner200
banner222
16 Haziran 2016 Perşembe 12:44
Zeynep Altıok: Her kesimden mazlumun ve mağdurun yanındayız
banner188
banner213
banner230

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, ABD’nin Orlando kentindeki bir gay barda gerçekleşen ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırı hakkında ve LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne yönelik yapılan tehditlere ilişkin açıklama yaptı.

Her kesimden mazlumun ve mağdurun yanında yer alacağını vurgulayan Altıok yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Terör örgütü IŞİD bu kez ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde LGBTİ bireyleri hedef aldı. 50 insanın vahşice katledildiği, 53 insanın yaralı kurtulduğu bu kanlı katliam LGBTİ bireylerin eşitlik, adalet ve yaşam hakkı mücadelesine daha sıkı sarılmalarını sağlayacaktır.

Orlando katliamı insanlığa karşı işlenmiş katliamların simgelerinden biri olarak hiçbir zaman unutulmayacak. Dünyanın her yerinde eşitlik, özgürlük ve onurlu bir yaşam arzusuyla mücadele eden herkesin acısını paylaşıyoruz.

Katliam çağrısına sessiz kalınamaz
Ne yazık ki, daha 3 gün önce yaşanan vahşeti lanetlemek yerine ülkemizde benzer bir katliamın çağrısı basın toplantısı ile kamuoyuna duyurulabiliyor. LGBTİ bireylerin 14 yıldır gerçekleştirdiği LGBTİ+ Onur Yürüyüşü tüm yetkililerin gözleri önünde farklılıklara en ufak tahammülü olmayan bir grup zorba tarafından tehdit ediliyor. Bu açıkça nefret suçudur. Türkiye’nin "kindar ve dindar nesil” ülküsüyle sistemli şekilde içine sürüklenmiş olduğu karanlık iklimden, kurumsallaşmış nefret ve şiddetten beslenen bu zihniyetin LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne dair katliam çağrısına karşı İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ivedilikle harekete geçmeli, Onur Yürüyüşü’nün güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalıdır.

Mazlumun ve mağdurun yanında yer alacağız
Ülkemizde barış içinde bir arada yaşama iradesinin, eşit, özgür ve adil bir geleceğin savunucusu olduğumuzu bir kez daha hatırlatır, toplumun tüm kesimlerinden mazlum ve mağdur yurttaşlarımızın yanında yer almaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Zeynep Altıok Akatlı

CHP Genel Başkan Yardımcısı

İzmir Milletvekili "

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.06.2016 12:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol