banner200
banner222
05 Ağustos 2016 Cuma 12:23
Zeybek kapatılan yurtları sordu
banner188
banner213
banner230

ASLINUR ÖZÇAKIR / DENİZ AYHAN

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan öğrenci yurtları ve öğrenci evlerinin durumuyla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“Denetim yapıldı ise daha önce neden kapatılmadı?”

1 Nisan’da öğrenci yurtları ve öğrenci evlerinde yaşanan “cinsel istismar” olayları ile ilgili verdiği yazılı soru önergesinde Samsun’da yaşanan olayları ve yurtların durumunu soran Zeybek’e İçişleri Bakanlığı, Samsun ilinde 68 öğrenci yurdu bulunduğunu, bu yurtların mevzuat doğrultusunda gerekli denetimlerinin yapıldığı belirtmişti. İçişleri Bakanlığı’nın yanıtının ardından Zeybek, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası bazı yurtların kapatıldığını basından öğrenmiş bulunuyoruz. Kapatılan öğrenci yurtlarında gerekli denetimler yapıldı ise daha önce neden kapatılmadı?“ diye sordu.

Eğitim öğretim devlet tarafından parasız verilmelidir”

“Yurtlarda denetim görevlerini yapan kamu personeli görevlerini doğru yapmış olsaydı bu yurtlardan bazıları daha öncede kapatılırdı”diyen Zeybek, denetimlerin göstermelik yapıldığını ve sorunların görmezden gelindiğini ifade etti. Özel eğitim kurumlarının denetim ve rehberlik görevinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini kaydeden Zeybek, “Atatürk’ün eğitim anlayışına bir an önce dönülmeli. Eğitim öğretim parasız olmalı ve devlet tarafından verilmelidir ” şeklinde konuştu.

Zeybek, Ala’ya şu soruları yöneltti:

“Samsun’da 68 öğrenci yurdu olduğu mevzuat hükümlerine göre denetimlerini yaptığınız yurtlardan kaç tanesi 15 Temmuz’dan sonra kapatılmıştır? Bugüne kadar yurtlarda denetim görevi yapan görevliler hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? 15 Temmuz tarihinden sonra Samsun’da faaliyetlerini sürdüren ilköğretim ve ortaöğretim öğrenci yurtlarının sayıları, ilçelere göre dağılımları, hizmete devam eden yurt isimleri ve kontenjanları ne kadardır? Yurt ve öğrenci evleri hangi vakıf, dernek ve özel kişiler tarafından işletilmektedir?”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.08.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol