banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Mayıs 2016 Pazar 09:03
Zanzibar yolunda

CÜNEYT GÖKSU

Zanzibar Adası, Kara Kıta’nın hemen doğusunda, denizden yaklaşık 50 km açıkta. Adanın kuruluşu İran’dan gelen göçmenler tarafından yapılmış. Etimolojik olarak anlamı, Farsça Zangi-bar’dan geliyor ve “siyahların sahili” anlamını taşıyor. Adanın aslında çok talihsiz ve karanlık bir geçmişi var; 1500-1600’lü yıllarda Portekiz hakimiyeti altında kaldıktan sonra Umman Sultanlığı’nın denetimine geçmiş. 1890-1963 yılları arasındaki Birleşik Krallık sömürgesi döneminin ardından 1963’te bağımsızlığını ilan etmiş ve 1964’te özerk bölge olarak Tanzanya’ya bağlanmış. Adanın kölelikle başlayan sonra Portekiz, İngiliz, Alman, Fransız sömürgecilerle geçen karanlık yılları olmuş. Bu ülkelerin bıraktığı kültürel ve yaşamsal izleri her yerde görüyorsunuz. Sömürgecilerin getirdiği Hıristiyanlık, kölelerin getirdiği İslam ile bir arada yaşıyor. Müslüman kadınlar, ana okulundaki minicik kızlar baştan aşağı kapalı. Kafamızı uzattığımız okulların aynı sınıflarında, kızlar, erkekler ayrı gruplanmış oturmakta. Hıristiyanlar ve Müslümanlar aynı yoksulluğu paylaşıyor.

Mercury’nin memleketi
Zanzibar'ın merkezi ve başkenti olan Stone Town'dayız; Queen’in Solisti Freddie Mercury‘nin doğum yeri burada. Doğduğu ve çocukluğunu yaşadığı ev müze/kafe olarak kullanılıyor. Kent, 2006’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde. Stone Town’un labirent gibi sokakları, Fas'ın Marakeş'i gibi. Eski binalar, Stone Town'ın dünyaca ünlü kapıları, evlerinin önlerinde oturan insanlar, sokakta oynayan çocuklar…

Stone Town Köle Pazarı, 1873'lerde İngilizler tarafından kapatılıncaya kadar, Arap Köle Tüccarları tarafından işletilen, Yemen, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelere gönderilmek üzere kölelerin toplandığı dünyadaki son açık köle pazarlarındanmış. Kıtanın çeşitli ülkelerinden toplanıp getirilen köleler, burada istiflenir, sıraya dizilir, gruplanır ve kırbaçlanırmış. Kırbaca en çok dayananın, en geç ağlayanın veya af dileyenin fiyatı daha da çok artarmış. Dayanıksız olanların ise boğazı kesilerek denize atılırmış.
Zanzibar, günlük hayatın koşturmacasından uzakta, sakin bir tatil yapmak, iyi vakit geçirmek, Afrika kültürü ile tanışmak için gidilecek yerlerin ilk sıralarında yer alıyor.

Birkaç hızlı tavsiye
1) Kesinlike araç kiralamayın, hiç gerek yok ve kötü kullanıyorlar.
2) Elektrik fişleri amerikan tipi, mutlaka dönüştürücü götürün.
3) Yanınıza ABD Dolarların mutlaka 2000 yılından yeni olmasına dikkat edin. Daha eskileri Kabul etmiyorlar.
4) Sinek kovucu krem, bileklik ve ilaç kesinlikle şart. Sivrisinek çok.
Hakuna Matata! Sorun yok.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 01.05.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177