banner200
banner235
banner225
21 Haziran 2016 Salı 08:43
Yürüyüşe saldırı  atölyeye baskın!
banner188
banner213
banner230

ZEYNEP KURAY / zeynokuray@gmail.com
@zeynokuray

Gerici tehditler ve Valilik yasağının ardından önceki gün 7'nci Trans Onur Yürüyüşü'ne saldıran polis, aynı günün gecesi 'ihbar' bahanesiyle LGBTİ ve Anarşistlerin uğrak yeri olan Karşılıklı Yardımlaşma Derneği'ne (KYD) baskın düzenledi.

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan KYD Yönetim Kurulu üyesi Burak Özgüner, sindirme amacıyla yapılan bu keyfi ve hukuksuz baskını yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Psikolojik baskı uyguladılar
Polisin keyfi bir biçimde saatlerce derneğin önünde öylece beklediğini aktaran Özgüner olaya ilişkin şunları söyledi:
''Birden içeriye daldılar. Dernekte molotof kokteyli bulunduğuna ilişkin ihbar aldıklarını söyleyip arama yapmaya kalkıştılar. Arama izinlerini göstermelerini istediğimizde arama izinlerinin olmadığını belirtiler. Bunun üzerine derneğin dışına çıkmalarını istedik. Tutanak tutma bahanesiyle saatlerce dernek üyelerine psikolojik baskı uyguladılar. Tutanağı avukat eşliğinde imzalamak isteğimizi geri çeviren polisler, tutanağı vermeden gittiler.”

Onur Haftası atölyesine baskın
İstanbul’da bulunan anarşist mekan infiAl’e de önceki akşam ihbar bahanesiyle baskın yapıldı. Onur Haftası etkinlikleri kapsamında infiAl’de dün gerçekleştirilmesi planlanan ''Homo/Transfobik Saldırılara Karşı Özsavunma Atölyesi'' öncesi 2 akrep ve 20’ye yakın sivil polisin geldiği mekânda önce arama yapmak istendiği, ancak gösterilen tepkiden sonra GBT kontrolü yapıldığı belirtildi.

Alperenler ve Valilik hakkında suç duyurusu
Taksim’deki Trans Onur Yürüyüşü’nde basın açıklaması yapmaları polis saldırısıyla engellenen, daha önce de Alperen Ocakları Vakfı ve Müslüman Anadolu Gençliği tarafından tehdit edilen LGBTİ bireyler savcılığa suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde basın açıklaması yapan grup, 7’nci Trans Onur Yürüyüşü’nü gerçekleştirmek isteyen kitleye gaz bombaları atılmasını da protesto etti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.06.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol