banner200
banner235
banner225
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:03
Yunus Durmaz’ı Pakistan dönüşünde yakalamışlar!
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected]

10 Ekim Ankara Katliamı’nın planlayıcısı Yunus Durmaz’ın 2009’da Pakistan’da yakalanıp Türkiye’ye gönderildiği, El Kaide üyeliği şüphesiyle sorgulanıp salıverildiği ortaya çıktı.

Cihatçı yapılanmalarla etkin mücadele politikasının yürütülmemesinin IŞİD büyüttüğü ve gerçekleştirdiği katliamlarda pay sahibi olduğu, emniyet raporları ile belgelendi. IŞİD’in Suruç’ta ve Ankara Garı’nda gerçekleştirdiği intihar saldırılarını organize eden ve mayıs ayında polisin Antep’te kaldığı eve yaptığı operasyon sırasında kendisini patlatarak yaşamına son veren Yunus Durmaz’ın 2009 yılında El Kaide şüphelisi olarak, Pakistan’a kaçak yollarla gittiği sırada sınır dışı edildiği, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda polis tarafından ifadesinin alındığı ve serbest kaldığı ortaya çıktı. Ankara Katliamı dava dosyasına giren belgelere göre, Durmaz, 2009 yılında önce İran’a ardından Pakistan’a yanında bulunan iki Türkiye vatandaşı ile birlikte gitti. Burada El Kaide’nin kamplarına gittiğinden şüphelenilen Durmaz, Pakistan’da kimlik kontrolü sırasında yakalanarak İslamabad Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi’ne getirildi. Konsolosluk’ta üçüncü katip Gizem Emel imzalı “Yalnız Türkiye’ye dönüşe mahsus seyahat belgesi” hazırlanan Durmaz için, “Pasaport ve nüfus cüzdanı ibraz etmedi” ifadelerine yer verildi.

‘Dini eğitim aldım’
Bilgi Alma Tutanağı’na göre 2 Mart 2009’da hazırlanan belgenin ardından sınır dışı edilen Durmaz, bir gün sonra Atatürk Havalimanı Karakolu’nda polislere teslim edidi. Burada El Kaide üyeliği şüphesi ile ifadesi alınan Durmaz, Pakistan’a gidiş sebebi olarak, “Dini öğrenmeye gittim” savunmasını yaptı. Önce İran’a gittiğini anlatan Durmaz, “Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden çıkış yaparak İran’a Adem isimli şahısla birlikte gittik. Burada bizi oranın elçileri karşıladı. Bir buçuk yıl burada Kuran ilimlerinden olan techid ve mahrec dersleri aldım. İsimlerini şu an hatırlayamadığım birçok Türk vatandaşı geldi gitti. Ramazan ayı münasebetiyle tebliğ cemaati mensuplarının İran’da bulunan mescide gelmeleri sonucunda orada bulunan Pakistanlı Abdulkadir isimli şahsın bizi davet etmesi üzerine biz de kaçak yollarla Pakistan’a girdik” dedi.

Durmaz’ın bilinen tek ifadesi olan Atatürk Havalimanı’ndaki savunması Ankara Katliamı’ndan 2 ay sonra 10 Aralık 2015’te dava dosyasına girdi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.08.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol