banner200
banner235
banner225
11 Ağustos 2016 Perşembe 16:23
Yunanistan’dan Türkiye’ye Kıbrıs yanıtı
banner188
banner213
banner230

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’tan gelen Kıbrıs açıklamalarının ardından başlayan söz düellosunda Atina’dan Ankara’ya yanıt geldi.

Sputnik'te yer alan habere göre Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü olan 20 Temmuz'da yaptığı açıklamada, 'Ada'da geçerli garanti sisteminin kaldırılmasının ve Türk askerlerinin Ada’dan çekilmesinin Kıbrıs meselesinin çözümü için gerekli olduğunu’ belirtmiş, Türkiye'den bu açıklamaya verilen yanıtta ise 'darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan durumdan faydalanmaya yönelik talihsiz açıklamalar' değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Kocyas, 2 Ağustos'ta da Yunan Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden bir açıklama yaparak sözlerini savunmuş, bu açıklamaya bugün Türk Dışişleri'nden 'Esefle kınıyoruz' yanıtı gelmişti.

Yunanistan, Türkiye'den bugün gelen yanıta yeni bir açıklama ile cevap verdi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Çağdışı garantörlük sisteminin tasfiye edilmesi ve Türk askerlerinin Kıbrıs’tan çekilmesi, Kıbrıs sorununa adil ve uygulanabilir çözümün bulunmasının olmazsa olmaz şartıdır.

Kıbrıs’ın istilası ve Türk askerinin devam eden işgalci varlığı sadece istikrarsızlık, güvensizlik ve Ada halkının yaşadığı sorunların kaynağıdır.

Ankara’nın bir kez daha, işgal güçler arasında darbecilerin olup olmadığı sorusuna yanıt vermek istemediği görülmüştür.

Son olarak, yanıt vermek yerine yapılan kişisel saldırılar sadece anlaşmazlığın bir belirtisi olarak görülecek ve Yunan-Türk ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak dışında her şeyi yapacaktır.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.08.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol