banner200
banner235
banner225
04 Şubat 2016 Perşembe 15:02
Yunanistan'da genel grev hayatı durdurdu
banner188
banner213
banner230

Yunanistan'da hükümetin sosyal güvenlik alanında planladığı değişikliklere karşı bugün sendikaların çağrısıyla ülke çapında genel grev var. İş bırakma eylemine kamu ve özel sektör çalışanları katılıyor.

Grev dolayısıyla, başta hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayatı durdu. Genel grev nedeniyle başkent Atina'da toplu taşıma araçları çalışmıyor. Otobüs, tramvay, tren ve metro seferleri yapılamıyor.

Aleksis Tsipras başbakanlığındaki hükümetin tasarruf politikalarının resesyona yol açtığını öne süren sendika temsilcileri, işsizlikle mücadelenin öncelikli kılınmasını talep ediyor.

Hükümet reformlar çerçevesinde sosyal güvenlik alanında değişiklikler planlıyor. Erken emeklilik kaldırılıyor ve emekli maaşlarında kesintiye gidiliyor. Bununla birlikte sosyal sigorta primleri artırılıyor. Önlemlerle sosyal güvenlik kasalarının 800 milyon euroya ulaşan açığının kapatılması öngörülüyor.

Yunanistan'da son yıllarda sosyal güvenlik alanında önemli değişiklikler yapıldı. Emeklilik yaşı 67'e çıkarılırken emekli aylıkları üçte bir oranında düşürüldü. Ancak uzun zamandır beklenen büyük hamle hâlâ yapılmış değil. Uzmanların hesaplamalarına göre emekli maaşının bugünkü düzeyde tutulabilmesi için 2016 yılında bütçeden sigortaya bir milyar euroluk "aktarma" yapılması şart. Yunan hükümetinin bu parayı nereden bulacağı merak ediliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.02.2016 15:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol