banner200
banner222
29 Ocak 2016 Cuma 13:42
'YPG büyük operasyon hazırlığında'
banner188
banner213
banner230

Türkiye’nin kırmızı çizgilerine rağmen YPG’nin Afrin ile Kobani kantonu arasındaki koridor açabilmek için yakında IŞİD’in elindeki Mınbıc’a operasyon başlatacağı bildiriliyor. Bu gelişmeyi duyuran Rus medyası “Mınbıc alınırsa Cerablus da kuşatılmış olacak” diyor.

Rusya'nın Medyası, "YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri Halep’in kuzeyinde yer alan ve Türkiye sınırına 35 kilometre uzaklıkta bulunan Mınbıc kentinin alınması için yakında büyük bir operasyon düzenleyecek” dedikten sonra şöyle devam etti:

GÜNLERDİR “AĞIR SİLAH SEVKİYATI” YAPILIYOR
“YPG, PYD’nin elindeki Afrin ile Kobani kantonu arasında yer aldığından büyük bir stratejik öneme sahip olan Mınbıc'ın alınması için günlerdir Kobani’nin güneyine ağır ve hafif silah sevkiyatı yapıyor. Operasyona ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da destek vereceği belirtiliyor.”

Operasyonun El Bab köyünü de kapsaması beklendiği, El Bab’a bağlı bazı köylerin alınması durumunda Kobani ile Afrin arasındaki koridoru açma fırsatı doğacağına dikkat çekilirken Sputnik’e konuşan Demokratik Suriye Güçleri sözcülerinden Şerwan Derviş de IŞİD’i “her yerden sileceklerini” belirtti. Derviş şu sözleri de sarf etti:

“IŞİD sadece Kürtlerin değil tüm insanlığın en büyük düşmanıdır. IŞİD neredeyse oraya müdahale edeceğiz. IŞİD ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mınbıc'ı da IŞİD’den alacağız. Mınbıc halkı onları kurtaralım diye her gün bize haber yolluyor. Çok zor durumdalar ve büyük baskı altındalar.”

Haberde “Demokratik Suriye Güçleri Aralık 2015'te Tışrin Barajı ile Tışrin kasabasını ele geçirmişti. Tışrin barajı ile Mınbıc arasında 17 kilometre var” deniliyor. (ANKA)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.01.2016 13:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol