banner200
banner222
28 Ocak 2016 Perşembe 16:22
Yolsuzluk iddiaları üzerine Japonya Maliye Bakanı istifa etti
banner188
banner213
banner230

Amari, bir inşaat şirketinden gelen nakit para akışı üzerinden yöneltilen iddialar ve soruşturma sürecinin ardından bugün istifa etti. Japon televizyonunda, canlı yayındaki konuşmasında Amari, "skandalın sorumluluğunu aldığı için istifa ettiğini" söyledi. Yanlış bir şey yapmadığını belirten Amari, "çok utanç verici bir durum" ile hükümetin kamu güvenini baltaladığı ve "endişe ve sorun"a neden olduğu için özür diledi. Amari'nin istifa ettiğini açıklarken gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Konuya ilişkin CHA'da yeralan bilgiye göre, iddialara göre, Amari ve iki sekreteri henüz ismi açıklanmayan ve Chiba vilayeti'nde merkezi olan bir inşaat şirketinden nakit para ve eğlence giderleri için para almıştı. Amari ve yardımcılarının inşaat şirketinden en az 12 miyon yen (yaklaşık 103 bin dolar) aldığı öne sürüldü. Japon Maliye Bakanı ise yardımcılarına bu paraları "siyasi bağışlar" olarak kaydetmelerini söylemiş olduğunu ifade etti.

Başbakan Shinzo Abe'nin politika ekibi için anahtar rolde olduğu ifade edilen Amari ayrıca, istifa kararını, bu skandalın ülkeyi deflasyondan çıkarmak için çabalayan ekonomi yönetiminin dikkatini dağıtmasını engellemek amacıyla aldığını kaydetti.

Japan Today gazetesine göre ise "ekonominin güçlenmesi"nden yana olduğunu vurgulayan Bakan, "Deflasyonu yenmek için parlamentodan geçmesi gereken düzenlemeler olduğuna" dikkat çekti. "Bunu engelleyecek her ne varsa, dışarıda bırakılmalı ve ben bir istisna değilim." diyen Japon Bakan, iki sekreterinin istifasını yeterli bulmayarak "onların yöneticisi olarak sorumluluk aldığını" ifade etti.

Amari'nin resmi "siyasi fonlar" raporunda kaydı tutulmamış yüksek miktarda para olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 16:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol