banner200
banner222
24 Ağustos 2016 Çarşamba 15:43
YÖK: Kapatılan üniversitelerdeki tüm öğrenciler yerleştirilecek
banner188
banner213
banner230

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin tercih süreçleriyle ilgili sıkça sorulan 29 sorunun yanıtını paylaştı

YÖK, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan üniversitelerin öğrencileri ilgili usul ve esasları 18 Ağustos’ta yayınlamıştı.

Buna göre Kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler kapatılan üniversitelere kayıt yaptıkları tarihlerdeki puanları ile tekrar tercih yapacak. Tercih işlemi tamamlanana dek öğrencilere dair belge ve kayıtlar koordinatör üniversitelere aktarılacak.

YÖK'ün tercih süreçleriyle ilgili sıkça sorulan 29 soruya yanıtları şöyle:

Yerleştirme kılavuzunda verilen kontenjan sayıları az görülüyor. Toplam kontenjan mı, yoksa her yıl için ayrı verilen kontenjanları mı gösteriyor?

Kontenjan sayıları toplam kontenjanlar değil, yıllık kontenjanlar. Her yılın öğrencileri kendi içinde rekabet edecek.

Puanım, Türkiye’deki aynı isimdeki tüm programların taban puanından daha düşük bu durumda ne olacak?

Bu durumda da mutlaka bir programa yerleştirme olacak.

Tablolardaki en düşük puan sütunundaki — ve 000000 ne anlama geliyor?

Program ilgili yılda öğrenci almamış. 00000 Programın taban puanı oluşmamıştır. İlgili puan türünde LYS den 180 ve üzeri alan adaylar tercih edebilecek.

Bursluluk durumum veya ödeyeceğim ücret miktarı nasıl olacak?

Tercih esaslı merkezi yerleştirme ile yapılan yerleştirmelerde üniversitenizdeki mevcut bursluluk durumunuz ve ödemekte olduğunuz ücret aynen korunacak. Bu konuda 667 Sayılı KHK’nın 2. Maddesinin 4. fıkrası açık ve net.

Bundan farklı bir görüş bildirilmesi (özellikle Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının) bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.

ÖSYS yerleştirme puanımla yerleştirildiğim programdan sonraki yıllarda farklı bir programa yatay geçiş yaptım. Bu durumda nasıl tercih yapacağım?

ÖSYS yerleştirilmenizin yapıldığı yıl ve puanınız, program olarak ise mevcut öğrencisi olduğunuz program ismini dikkate alarak tercihte bulunmanız gerekiyor.

Halen öğrencisi olduğum program Türkçe eğitim dilinde, tercih işlemlerim sonrasında mutlaka Türkçe programa yerleştirilebilecek miyim? Yoksa puanımdan dolayı sistem beni yabancı dille eğitim yapılan aynı programa yerleştirebilir mi?

Türkçe eğitim veren bir programda okuyorsanız yine Türkçe eğitim yapan bir programa yerleştirileceksiniz. Yabancı dille eğitim yapan ilgili programı seçmediğiniz sürece yabancı dille eğitim yapılan programa yerleştirilmeyeceksiniz.

Türkçe eğitim dilindeki programların puanı, benim ÖSYS yerleştirme puanımdan daha yüksek. Bu durumda ne olacak?

Puanınız ilgili yıldaki programların taban puanlarından düşük olması durumunda ilgili yıldaki en düşük taban puanlı Türkçe programa yerleştirilecek.

Ben biliyorum ki benimle benzer birçok öğrenci var. Bu durumda nasıl olacak?

En düşük taban puanın olduğu programda çok fazla yığılma olursa, öğrencinin puanı esaslı olarak sistem bir üst puanlı programlara doğru yerleştirme yapacak. Ama her durumda tüm öğrenciler mutlaka yerleştirilecek.

İkinci öğretimi tercih ettiğimde, mevcut bursluluk durumum devam edebilecek mi?

Evet.

Tercih sürecinde yatay geçiş başvuruları da yapabilir miyim?

Evet.

Yerleştirme sonuçları açıklanmadan, yatay geçiş başvurum olumlu sonuçlanırsa bir sorun olur mu?

Hayır. Yatay geçiş kapsamında öğrencilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Tercihlerimde mevcut programım dışında farklı bir program seçebilir miyim?

Hayır (Sadece ÖSYM’nin şu bağlantısındaki duyuruda belirtilen benzer isimli programlar hariç)

Sistemde kişisel bilgilerimde eksiklik/yanlışlık veya tercih seçeneklerimde hata/sorun oluşuyor. Ne yapmalıyım?

Konuyla ilgili belgelerinizle birlikte koordinatör üniversitenize başvurunuz.

Halen İngilizce Programdayım. Bunun için kapatılan üniversitede İngilizce dil yeterliliğim uygun bulunmuştu veya hazırlık eğitiminde başarılı olmuştum. Yerleştirileceğim yükseköğretim kurumda tekrar dil sınavına tabii tutulacak mıyım?

Hayır.

Tıp fakültelerindeki intörn öğrenciler tercih yapacak mı?

9 Eylül 2016 tarihine kadar mezun olamayacak intörn öğrenciler de tercih yapacak. Tercih işlemi sonrasında halen intörn olarak eğitimine devam ettiği koordinatör üniversite dışında başka bir üniversiteye yerleştirilmiş ise, eğitimine devam ettiği koordinatör üniversitede özel öğrenci olarak eğitim almaya devam edebilecekler.

Derslerini tamamlamış, ancak staj gibi sebeple diplomalarını henüz almamış öğrenciler de tercih yapacak mı?

Hayır. Bu öğrenciler diplomalarını koordinatör üniversiteden alacaklar.

Tüm öğrencilere özel öğrenci statüsü verilecek mi?

Tercih esaslı merkezi yerleştirme sonucunda yerleştirilen tüm öğrenciler istedikleri takdirde özel öğrenci olabilme statüsü kazanabileceklerdir.

Yatay geçiş yapan öğrenciler de özel öğrenci statüsünden faydalanabilir mi?

Hayır.

Özel öğrencilik statüsü sadece kapatılan üniversitenin bulunduğu ilde mi, yoksa Türkiye’nin herhangi bir üniversitesinde de olabilir mi?

Türkiye’nin herhangi bir yükseköğretim kurumunda olabilir.

Öğrencisi olunan program O ilde sadece kapatılan üniversitede mevcut idi, bu durumda ne olacak?

Kapatılan üniversitenin bazı programları kapatıldığı ilde sadece kapatılan üniversite de bulunuyordu ise, koordinatör üniversite de program açılacak ve öğrenciler bu programa merkezi yerleştirme sonrası, özel öğrenci olarak katılabilecekler.

Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde özel öğrenci olarak nasıl eğitim alınabilecek?

Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarının öğrencileri, ilgili vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilde özel öğrenci olarak yükseköğretim kurumlarında eğitim alabilmek için taleplerini tercihleri ile birlikte kapatılan üniversite ile ilişkilendirilen koordinatör üniversiteye yapacaklar. Bu kapsamda ilgili koordinatör üniversiteye başvurmanız yeterli olacak. Koordinatör üniversite sizin özel öğrencilik sürecinde yerleştirme işinizi de koordine edecek.

Öğrenciler kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu il dışında özel öğrenci olarak nasıl eğitim alabilecek?

Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumunun bulunduğu ilin dışında aşağıdaki illerde özel öğrenci olarak eğitim alabilme taleplerinin aşağıdaki üniversitelere yapacak.

* Ankara ilindeki programlar için Yıldırım Beyazıt Üniversitesine,

* İstanbul ilindeki programlar için İstanbul Üniversitesine,

* İzmir ilindeki programlar için İzmir Katip Çelebi Üniversitesine,

Diğer illerdeki yükseköğretim kurumlarına iletilecek özel öğrencilik talepleri, ilgili yükseköğretim kurumunun kendisine yapılacak.

Özel öğrencilikte kontenjan olacak mıdır?

Evet. Ancak kapatılan üniversitenin öğrencileri o ilde mutlaka özel öğrenci statüsü bulabileceği bir yükseköğretim kurumu bulacak. O ilde tek üniversite varsa, bu durumda kontenjan kısıtı uygulanmayacak, gerektiğinde ek sınıf açılabilecek.

Özel öğrencilikte dönemde ders alma limiti olacak mı?

KHK kapsamındaki merkezi yerleştirme ile yerleşen öğrencilerde Hayır.

Özel öğrencilik statüsünde ücret ödenecek mi?

Öğrenci yerleştirildiği üniversitede KHK kapsamında bursluluk ve ücret durumunu devam ettirecek. Özel öğrenci olarak devam ettiği kuruma ikinci bir bir ödeme yapmayacaktır. Bu üniversitelere ödemeler, YÖK’ün belirleyeceği usul ve esaslar kapsamında iki yükseköğretim kurumu arasında gerçekleşecek.

YÖK’ün tüm bilgilendirme ve açıklamalarına rağmen üniversitelere gidip özel öğrenci olmak istediğimizi belirttiğimizde bizi kabul etmeyeceklerini bildiriyorlar. Bu durumda ne olacaktır?

YÖK bu konuda üniversitelerle sürekli iletişim halinde. Bu konuda sorun yaşanmaması için özel çaba gösteriyor. Bu aşamada öncelik yerleştirme sürecine veriliyor. Eş zamanlı olarak da özel öğrenci ve intibak süreçlerinde mağduriyet yaşanmaması için çalışılıyor. Bilinmelidir ki, yaşanan süreç ülkemiz ve tüm üniversitelerimiz için yeni ve alışılagelmemiş bir süreç.

Özel öğrenci için ne zaman başvurabileceğim?

Yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra. İntibak süreci de bu aşamada gerçekleştirilecek. Bu nedenle, bu aşamada acele edilmesine gerek yok.

Yerleştirme sürecinde veya özel öğrencilik durumunda derslerin transferi ve intibakında nasıl bir yöntem izlenecek?

Derslerin transferinde, programın müfredatı esaslı değil program yeterlilikleri esaslı bir intibak uygulanacak. Buna yönelik olarak YÖK, ayrıca usul ve esasları belirleyerek tüm yükseköğretim kurumlarını bilgilendirecek.

Gelecek yıllara yönelik ödenmiş kayıt ücretleri varsa ne olacak?

Bunun belgelerle kanıtlanmış olması durumunda öğrenciden ilgili akademik yıl için ücret talebinde bulunulmayacak. (Bianet)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.08.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol