banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
04 Ağustos 2016 Perşembe 17:03
Yıldırım: İnşallah Kılıçdaroğlu da yanımızda olacak

Başbakan Binali Yıldırım, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine ilişkin olarak, "15 Temmuz bir anlamda ikinci kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasının adıdır" dedi.

Öte yandan Başbakan Yıldırım, pazar günü gerçekleşecek mitinge ilişkin olarak tekrar Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunarak, "Umurım o da yanımızda olacak" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Yatırım Ortamının İyileştirilmesi amacıyla bazı yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin yasanın en kritik maddesi kabul edilen 'Varlık Barışı'yla ilgili olarak, "İçeride dışarıda para var. Bu paraya da bakamıyorsunuz, bir sürü zahmeti var. Ortaya çıkarın, orada işe yarasın yatırıma dönsün, ekonomiye katkı sağlasın. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor, sizi de huzursuz ediyor, bizi de huzursuz ediyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim" dedi.

Binali Yıldırım'ın Çankaya Köşkü'nde düzenlenen oda ve borsa başkanları ile istişare toplantısında konuşmasından satır başları şöyle:

"Açılan köprülerde, hastanelerde, yapılan hızlı trenlerde sizin hisseniz var, akıl teriniz var. Bu emek ve fedakarlığınız için sizlere teşekkür ediyorum. 15 Temmuz darbe girişimine karşı, hiç tereddüt etmeden, millet için, milletten yana tavır koyduğunuz için. Demokrasiden yana, hak ve adaletten yana olduğunuz için sizleri kutluyorum. Değerli misafirler, yeni bir dönem başladı. 15 Temmuz, Türk siyasi tarihi için bir dönüm noktası. 15 Temmuz bir anlamda ikinci kurtuluş mücadelesinin zaferle sonuçlanmasının adıdır. FETÖ’nün dehşet saçan darbe girişimine tanık olduk.

"Meclisimizi, MİT’i, özel harekat polis merkezimizi, Türksat’ı, Boğaz Köprüsü’nü, daha birçok kritik yeri bombaladılar, yaylım ateşine tuttular. Masum insanları öldürdüler, yaraladılar. Milletimize, demokrasimize, huzurumuza, kardeşliğimize adeta kurşun sıktılar. Asker kıyafeti içindeki bu caniler 238 canımızı, vatandaşımızı kalleşçe katletti. Bu vesileyle, 15 Temmuz demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden şehitlerimize, ülkenin bölünmezliği için PKK’yla mücadele eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

"Bir temiz ananın, bir yiğit babanın yetiştirdiği alnından vurur o haini. O gece parti rozetlerimizi çıkardık, şanlı bayrağımızı taktık. O gece sizler demokrasiye sahip çıktınız. Milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. O gece Alevisi Sünnisi, Türk’ü Kürt’ü bütün Türkiye darbecilere karşı bir olduk, beraber olduk, ayağa kalktık. Bu darbe girişimine milletçe devletçe anında cevabımızı verdik. 81 il 160 ilçedeki oda ve borsa aynı zamanlı olarak demokrasiyi vazgeçilmezimiz, kardeşliğimiz geleceğimiz sloganıyla açıklamalarda bulundu. Her akşam meydanlardaki nöbette yerinizi aldınız.

"OHAL’i millete ilan etmedik, biz kendimize ilan ettik"

"Bildiğiniz gibi, darbecilerin hızla tespit edilmesi ve adalete teslim edilmesi amacıyla OHAL ilan ettik. OHAL’i millete ilan etmedik, biz kendimize ilan ettik. Çünkü, ülkeyi büyük bir tehlikenin eşiğine getiren, bu ihanet şebekesini bütün kurumlardan çıkarıp atmak için böyle bir OHAL’e ihtiyacımız var. Ekonomik ve sosyal hayat aynen devam ediyor hatta eskisinden daha fazla canlanarak devam edecek. Bayram öncesi sizlere müjdelerimiz oldu. Dedik ki Meclisimizi bombalayabilirsiniz, insanlarımızı tarayabilirsiniz ama bu milletin muasır medeniyetler seviyesi yolculuğunu durdurmazsınız. Meclisimizi çalıştırmaya devam ettik ve birbirinden önemli kararların hepsini aldık ve kanunlarını çıkardık.

"Kısa kısa bunları sizlerle tekrar paylaşmak istiyorum. Damga vergisinde indirimlere gittik, şirket kuruluşlarını gerekiyorsa tasfiyelerini kolaylaştırdık, çek konusunda yeni düzenlemeyi yaptık. Yurt dışına hizmet veren şirketlere vergi istisnası getirdik. Muhtasarla sigorta artık birlikte veriliyor. Kırtasiyeyi azaltmış oluyoruz. Yatırımların üzerindeki vergiyi kaldırıyoruz. Bunun düzenlemesini yaptık, teşvik sistemi hayata geçiriyoruz. Bir projeniz var, getireceksiniz, oturacaksınız ilgili bakanlarla doğrudan pazarlık edeceksiniz, ihtiyacınız olan her türlü teşviği sağlayacak. Katma değeri yüksek özellik arz eden bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan yatırımlara sınırsız özel destek var.

"Varlık barışı, içeride dışarıda para var. Bu paraya da bakamıyorsunuz, bir sürü zahmeti var. Ortaya çıkarın, orada işe yarasın yatırıma dönsün, ekonomiye katkı sağlasın. Paran varsa derdin var, derdinden kurtardık. Paran varsa derdin var, paran yoksa derdin yok mu diyeceksiniz, yine derdin var. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor, sizi de huzursuz ediyor, bizi de huzursuz ediyor. Daha fazla yatırım, daha fazla üretim.

"Birikmiş vergi cezalarını ve gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.08.2016 17:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177