banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 20:03
Yeni kimlik kartlarının dağıtımı başladı
banner188
banner213
banner230

Yeni çıkan kanunla “nüfus cüzdanı” ibareleri “kimlik kartı” şeklinde değiştiriliyor. Pilot bölge olarak seçilen Kırıkkale’de yeni kimlik dağıtımına başlandı. 2018 yılına kadar ülke genelinde ve yurtdışındaki Türk vatandaşları yeni kimliklere kavuşacak.

10 YIL GEÇERLİ OLACAK

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yer alan “nüfus cüzdanı” ibaresi “kimlik kartı” şeklinde değiştirilecek ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere “biyometrik veri” ilave edilecek. Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak.

Çok tartışılan merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler, yapılan açıklamaya göre, kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak.

Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak. Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek.

Nüfus cüzdanları, 31 Aralık 2016’ya kadar Maliye Bakanlığınca bastırılacak, nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığına gönderilecek.

Yurt dışında yaşayan yurttaşlarla beraber 80 milyon civarında kimlik dağıtımı yapılacak. Kadın ve erkeğe farklı renkte kimlik uygulaması kalkarken 10 yıl geçerli yeni kartların bedeli yıl sonuna kadar 8 lira olacak. (CHA)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 20:03
Anahtar Kelimeler:
KadınAileLira
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol