banner200
banner235
banner225
31 Ağustos 2016 Çarşamba 20:22
Yazar Necmiye Alpay tutuklandı!
banner188
banner213
banner230

Özgür Gündem Gazetesi Yayın Kurulu Üyesi, Yazar Necmiye Alpay hakkında açılan soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verdi. Alpay, "örgüt üyesi" olduğu iddiasıyla tutuklandı.

Alpay ifadesinde Türk dili üzerine çalışmalar yaptığını, Radikal ve Milliyet gazetesinde de yazılarının yayınlandığını belirterek, "terör ve şiddete her zaman karşı olduğunu" söyledi. "Terör ve şiddet olmasın diye hep çabaladım" diyen Alpay, "Özgür Gündem gazetesinin yayınlanmasını Kürt sorununun çözülmesine katkıda bulunacağı, çatışmaların ve ölümlerin önüne geçilebileceği düşüncesiyle destekledim. Toplumda gerginlikleri azaltabileceği düşüncesiyle böyle bir gazetenin çıkması gerektiğini düşündüğüm için Yayın Danışma Kurulu Üyeliği teklifini kabul ettim" dedi.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, Alpay, gazetenin PKK/KCK örgütünün yayın organı olup olmadığı konusunda fikir beyan edemeyeceğini ve örgütün dağ kadrosundaki yöneticilerin bu gazetede yazılar yazdığını bilmediğini ifade etti. Alpay ifadesine şu şekilde devam etti, "Çok eski zamanlarda Abdullah Öcalan'ın Ali Fırat mahlas ismiyle yazılar yazdığını duymuştum. Yanlış hatırlamıyorsam 4 yıldır gazetenin künyesinde yayın danışma kurulu üyesi olarak gösterilmekteyim. Bu tamamiyle sembolik bir görevdir. Benim ve diğer danışma kurulu üyelerinin gazetenin yayın politikasını belirleme yetkimiz yoktur. Bu gazetede yazılarım da yayınlanmamaktadır." Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Alpay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Umut Tepe tarafından tutuklama istemiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Mahkeme heyeti, Alpay'ın "terör örgütü üyesi" olduğuna dair kuvvetli şüphe bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdi. Heyet, kendisi ifade vermeye gelen Alpay'ın "kaçma şüphesi" olduğunu öne sürerek bu kararı aldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 31.08.2016 20:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol