banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Haziran 2016 Cumartesi 16:43
'Yatla insan kaçakçılığı yapanlara' gözaltı

İtalya'nın güneyinde, Türkiye üzerinden bir yatla 16 Suriyeliyi İtalya'ya kaçırmakla suçlanan iki Ukraynagözaltına alındı. BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Calabria bölgesindeki Isola Capo Rizzuto kasabasında plajda ıslak giysileriyle yürüyen bir grup yabancının görülmesi üzerine güvenlik güçleri alarma geçti. Operasyonu yapan Mali Polis güvenlik biriminden yapılan açıklamaya göre, yapılan incelemelerde 16 Suriyeli'nin Türkiye'den bir yatla yola çıkarak İtalya'ya ulaştıkları belirlendi.

8'i erkek, 6'sı kadın, 2'si çocuk olan Suriyeliler, kendilerini Türkiye'den İtalya'ya getiren insan kaçakçılarına kişi başı yaklaşık 5000 euro ödediklerini anlattı. Suriyeliler ifadelerinde insan kaçakçılarının Rus ya da Ukraynalı oduğunu da söyledi.

Suriyelilerin ifadeleri ve yapılan incelemelerin ardından geçen Perşembe sabahı Mali Polis'e bağlı birimlerin denizde yaptıkları operasyonla, Calabria açıklarında bir teknede 2 Ukrayna vatandaşı yakalandı. Kimlik bilgileri açıklanmayan Ukraynalıların, Suriyelileri İtalya'ya bıraktıktan sonra aynı yatla uluslararası kara sularına doğru kaçarken ele geçirildiği belirtildi. İnsan kaçakçılarının kullandığı 10 metre uzunluğundaki, tek direkli yata el koyulurken iki Ukraynalı gözaltına alındı.

Yatla insan kaçakçılığı vakaları

Mali Polis'ten yapılan açıklamada, "aşağılık yöntemlerle kâr elde eden organizasyonun işleyiş sistemini ortaya çıkarmak için detaylı incelemelerin sürdüğü" belirtildi. İtalya'ya bu yıl içinde yaklaşık 50 bin göçmenin kaçak olarak deniz yoluyla ulaştığı bildiriliyor. AB'nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşması ve Balkanlar rotasının kapanması nedeniyle Suriyeli mültecilerin Yunanistan yerine İtalya üzerinden Avrupa'ya kaçmaya yönelebileceği uyarıları da yapılıyordu. Ancak halen İtalya'ya gelen göçmenlerin büyük kısmının Sahra altı Afrikası'ndan, Libya üzerinden geldiği belirtiliyor. BM'ye göre 2014'ten bu yana, çoğunluğu bakımsız ve kapasitesinin çok üzerinde doldurulmuş bot ve teknelerle Avrupa'ya ulaşmaya çalışan bu göçmenlerin 10 binden fazlası hayatını kaybetti.

Yalnızca bu yılın başından bu yana 2800'ün üzerinde göçmenin Akdeniz'i geçmeye çalışırken öldüğü belirtiliyor. İtalyan yetkililer, son 8 ayda ise göçmenlerin Türkiye ya da Yunanistan üzerinden yatlarla İtalya'ya ulaşması vakalarına yaklaşık 20 kez rastlandığını söylüyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 11.06.2016 16:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177