banner200
banner222
28 Şubat 2016 Pazar 21:03
Yaşar Kemal, ölümünün birinci yılında doğduğu köyde anıldı
banner188
banner213
banner230

Edebiyatımızın usta ismi Yaşar Kemal için ölümünün birinci yılında doğum yeri Osmaniye'nin Hemite köyünde anma programı düzenlendi.

Yaşar Kemal için Çukurova Kültürünü Yaşatma Derneği (YAŞAD), Hemite Köyü Muhtarlığı, bazı sivil toplum kuruluşları ile Osmaniye Valiliği ve Belediyesinin organizasyonuyla ünlü yazarın dünyaya geldiği Hemite köyünde anma programı düzenlendi.

İnce Memed heykeli ve kültür evinin de bulunduğu Yaşar Kemal Parkı'nda düzenlenen programda edebiyatçının, ilk eseri olan yörede derlediği ağıtlar seslendirildi, kitaplarından pasajlar okundu, onu tanıyan köylüler hatıralarını anlattı.

Kemal'in en çok bilinen romanlarından birine ismini veren ‘İnce Memed' heykeli ziyaret edilerek çiçek bırakıldı.

Katılımcılar, Kemal'in çok sevdiği çiçek olan papatyaları Ceyhan Nehri'ne bıraktıktan sonra Hemite Kalesi'ne saygı yürüyüşü yaptı.

Programa, Osmaniye Valisi Kerem Al, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile yurttaşlar katıldı.

İZMİR'DE DE ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

Öte yandan İzmir'in Konak Belediyesi'nde de Yaşar Kemal için bir anma etkinliği yapıldı. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen anma etkinliğinei Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç ile çok sayıda edebiyatsever katıldı.

Türkiye'nin Nobel Ödülü'ne aday gösterilen ilk edebiyatçısı, eserleri 40'tan fazla dilde yayımlanan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015'te, 92 yaşında hayata veda etmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.02.2016 21:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol