banner200
banner222
29 Nisan 2016 Cuma 09:24
Yargı'dan önce AKP'liler 'dokundu'
banner188
banner213
banner230

SEBAHAT KARAKOYUN
sebahatkarakoyun@birgun.net
@ssenyaprak

AKP’nin, fezlekesi bulunan vekillere yargı yolunu açarak, muhalefeti köşeye sıkıştırmaya yönelik “Anayasa’ya aykırı anayasa teklifi” ilk durağı olan TBMM Anayasa Komisyonu’nu karıştırdı. Çıkan iki kavganın ardından Komisyon 2 Mayıs Pazartesi günü toplanmak üzere çalışmalarına ara verdi.

AKP’nin muhalefete yönelik dokunulmazlık tuzağında ilk raund, kavgayla başladı. Anayasa Komisyonu’nun toplandığı salon, CHP ve HDP’liler ile basın mensuplarının yoğun ilgisi nedeniyle tıklım tıklım doldu. Komisyon üyesi olmayan milletvekilleri ayakta kalırken, gazeteciler yerlere oturmak zorunda kaldı. Gerginlikle başlayan toplantının ilk bölümünde, masaların üstüne çıkıldı, pet şişeler ve dosyalar havada uçuştu.

Oldubittiye getirme taktiği

İzdihama varan kalabalığa rağmen toplantıyı açmaya çalışan AKP’li Şentop, HDP’lilerin usul tartışması açılması talebini önce dikkate almadı. Tepkileri üzerine söz vermek zorunda kalan Şentop, foto muhabirleri ve kameramanları salon dışına çıkarttırdı.

Bu sırada HDP ve AKP’liler arasında yaşanan gerilim zaman zaman arbedeye dönüştü. İtiş kakış sırasında salonda TBMM’de görevli sivil polislerin bulunması tepkilere neden oldu.

Şentop yasağa doymadı

Arbedeye varan tartışmaların ardından Şentop’un “milletvekili danışmanları da dışarı çıksın” uyarısı uzun tartışmalara yol açtı. Bazı AKP’lilerin çekim yapan HDP’li vekillerin danışmanlarına tepki göstermesi gerilim tırmandırdı.

MHP’lilerden AKP’ye destek

Tartışmalar sırasında bazı MHP’liler de AKP’lilerle birlikte HDP’lilere tepki gösterdi. MHP’li Oktay Öztürk elindeki pet şişeyi HDP’lilere fırlatmak isterken AKP’liler engel oldu. Yaklaşık iki buçuk saat süren usul tartışması sırasında “Kamera yasağını” eleştiren HDP’li Beştaş, “Halkın haber alma hakkı var. Niye basın olmadan tartışılsın? Bir darbe süreci yaşıyoruz” dedi.

Sivil polisler, ikinci oturum öncesi salonun bulunduğu koridoru adeta ablukaya aldı.

Aranın ardından yumruklaşma

Verilen aranın ardından saat 17.00’de toplantı bu kez yumruklaşmayla açıldı. Oturma yeri yüzünden yaşanan bağrışmaların ardından kısa süreliğine düşen tansiyon Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken arasındaki tartışmayla yeniden yükseldi.

Tartışma, AKP sıralarından HDP’ye pet şişe fırlatılmasıyla hiddetlendi ve yumruklaşmaya dönüştü. Kavgayı ayırmaya çalışan kadın vekiller ezilme tehlikesi geçirdi. Kavga sonucunda AKP’den Yusuf Başer, Mehmet Demir, Ali İhsan Yavuz, HDP’den Erdal Ataş ile Feleknas Uca yaralandı. Yaralı AKP’lilerin ikisinin burnu kanarken, Ataş’ın dudağı patladı. Kolundan yaralanan Feleknas Uca da rapor almak üzere hastaneye gitti. Kavga sırasında fırlatılan cisimlerle salondaki plazma ekran kırıldı.

Şentop, siyasi parti temsilcileriyle değerlendirme yapmak üzere yeniden ara verdi. Bu arada bazı vekiller darp raporu almak için hastaneye gitti.

‘Kuduz gibi’

HDP Diyarbakır Milletvekili Osman Baydemir, komisyonun çalışamayacağını, sebebinin de Genel Kurul’da kadın vekillerin dövülmesi olduğunu söyledi söyledi. Baydemir, “Kuduz olmuş insanlar kadınlara saldırdı” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 09:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol