banner200
banner235
banner225
26 Nisan 2016 Salı 09:43
Yabancı gazetecilere Türkiye engeli sürüyor
banner188
banner213
banner230

Türkiye’de gazetecilere yönelik baskının yanında yabancı gazetecilere yönelik ülkeye almama, sınır dışı etme gibi uygulamalar da artarak sürüyor. Ülkeye alınmayan gazetecilere yeni bir isim daha eklendi. Gazeteci yazar David Lepeska, Instagram ve Twitter hesaplarından Türkiye'ye girişinin engellendiğini duyurdu. David Lapeska Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye'ye girişim engellendi ve Atatürk Havalimanı'nda Şikago uçağı için bekletiliyorum. Bir ülkeye girişin bir kez engellenince, bu ülke için daha sonra yazacağın herşeye kuşkuyla mı bakalıcak? Bu senin suçun değil Türkiye" dedi. Lapeska Instagram hesabından da aprondan bir fotoğraf yayınladı ve şöyle yazdı: "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan girişim engellendi ve Şikago uçağına bindirildim. Bu seni son görüşüm olmayacak Türkiye. Size olan sevgim derin; Türkiye'de tanıdığım hayat ve sevgi dolu insanlar sizlere çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kal İstanbul."

Yazıları gündemdeydi

İstanbul'da yaşayan Lepeska, Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri özelinde medya, kültür, yemek gibi konularda makaleler yazıyordu. Lepeska'nın yazıları The New York Times, The Atlantic, The Financial Times, The Economist, The Guardian, Al Jazeera ve Slate gibi basın organlarında yer alıyor. Lepeska dün sabah saatlerinde Türkiye'ye geldiğini ancak Atatürk Havaalanından geçişine izin verilmeyerek aceleyle Chicago'ya gönderildiğini Instagram ve Twitter hesapları üzerinden duyurdu. Lepeska, son zamanlarda The Guardian'a yazdığı "Sur'un İmhası" başlıklı yazıyla gündeme gelmiş, Diyarbakır'dan haberler yapmıştı.

Geçtiğimiz hafta Rusya merkezli haber ajansı Sputnik'in Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov'un da Türkiye'ye girişi yasaklanmıştı. Aynı şekilde Alman Devlet Televizyonu ARD muhabiri Volker Schwenck, ülkeye giriş yasağı olduğu için gözaltına alınarak sınır dışı edilmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol