banner200
banner222
22 Nisan 2016 Cuma 14:43
Yabancı bir yerde ilk gece uyuyamamanın nedeni beynin sol tarafı
banner188
banner213
banner230

ABD'de yapılan yeni bir araştırma, insanların yabancı bir yerde ilk gece uyuyamamasının, beynin sol tarafının tehlikelere karşı tetikte olmasından kaynaklandığını ortaya çıkardı.

BBC Türkçe'de bulunan habere göre, bir hafta boyunca gece laboratuvarda uyuyan 35 gönüllünün beyin görüntüleri, sol lobun seslere karşı duyarlı kalmaya devam ettiğini ortaya koydu. Bazı deniz canlıları ve kuşlar üzerindeki araştırmalar da bu sonucu destekliyor. Bu hayvanların, yeni bir yerde geçirdikleri ilk gecede beyinlerinin iki tarafındaki duyarlılık seviyelerinin farklılık gösterdiği belirtiliyor. Balinalar ve yunuslar uyurken beyinlerinin bir tarafı uyanık kalıyor.

Brown Üniversitesi'nden Dr. Yuka Sasaki, Current Biology bilim dergisindeki makalesinde, insan beyninin çok esnek olduğunu belirterek "İnsanlar beyinlerinin gece bekçiliği işlevini devre dışı bırakmayı öğrenebilir" dedi. Sasaki, bunun için ilk gece yabancı bir yerde uyuyamama sorunu yaşayan kişilerin yastıklarını yanında götürmelerini öneriyor. Sasaki, bu yolla beynin yabancı bir yerde olmadığınaikna edilebileceğini belirtiliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.04.2016 14:43
Anahtar Kelimeler:
ABDBilimBbc
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol