banner200
banner235
banner225
04 Ekim 2016 Salı 17:23
Wikileaks üç hükümetle ilgili belgeler yayınlayacak
banner188
banner213
banner230

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange bu yılın sonuna kadar bir milyon civarında yeni belge yayınlayacaklarını açıkladı. Salı günü Berlin'de video konferans aracılığıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Assange, önümüzdeki on hafta boyunca her hafta yeni bir belge açıklayacaklarını belirtti. Assange, bunlar arasında üç hükümete ve ABD'de yapılacak başkanlık seçimlerine ilişkin belgelerin bulunduğunu ifade etti. Assange bu belgelerin "güncel olayların akışını etkileyecek nitelikte” olduğunu söyledi.

Julian Assange, ABD seçimlerine ilişkin belgelerle özellikle Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'a zarar vermek istedikleri yönündeki iddiaları reddetti. Assange, bu konuda yanlış anlaşıldığını dile getirdi.

Wikileaks, ABD'de seçim yarışı sürerken, Demokratlara ait binlerce e-postayı yayınlamıştı. Bunun üzerine Demokratlar Assange'ı Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump'ı desteklemek ve Rusya'nın ajanı olmakla suçlamıştı.

Wikileaks'in 10'uncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Clinton'a ilişkin yeni belgeler açıklanması bekleniyordu. Ancak Assange, "ABD'ye ilişkin belgeler açıklayacağımız zaman bunu sabahın saat üçünde yapmayacağımızı anlayışla karşılamalısınız” dedi.

10 yılda 10 milyon belge

Wikileaks'in çalışmalarının 10 yıllık bilançosunu çıkartan Assange, geçen süre içinde 10 milyon belge yayınladıklarını hatırlattı. Bunun bir başlangıç olduğuna işaret eden Assange, kendisi çalışmaya devam edemese bile Wikileaks'in gizli belgeleri yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

Wikileaks'in kurucusu Assange, ayrıca internet platformunun bağımsızlığını koruyabilmesi için yapısında ve malî kaynaklarında değişiklikler yapılacağının sinyalini verdi. Assange, Wikileaks bünyesinde çalışarak, belgeleri değerlendirecek gazeteciler aradıklarını belirtti.

Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşıyor

Assange, basın toplantısını Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nin balkonunda yapmayı planlıyordu. Ancak bu basın toplantısı güvenlik nedeniyle iptal edildi.

Wikileaks ve kurucusu Julian Assange, ABD'li diplomatların kriptoları ve Amerikan ordusuna ait gizli belgeleri yayınladıktan sonra dünya kamuoyunun dikkatini çekmiş ve büyük tepki toplamıştı. Bu belgelerin yayınlanmasının ardından Assange hakkında İsveç'te tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla yasal işlem başlatıldı. Avustralyalı Assange, 2012 yılından beri Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşıyor.

Wikileaks, Türkiye'ye ilişkin belgeler de yayınlamıştı. Son olarak temmuz ayında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne ait olduğu öne sürülen yüzbinlerce e-posta yayınlandı.

(Kaynak: Deutsche Welle Türkçe)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.10.2016 17:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol